Te trzy betonowe wyspy na błotnisto-śnieżnej równinie to pierwsze bloki przy ZWM i Zamiany. Taki widok z ursynowskiego przedwiośnia. Rok? Stawiam na 1976.

Nie za bardzo rozumiem logiki, jaką kierowali się budowniczowie stawiając właśnie takie wyspy a nie budując po kolei – jak dzisiejsi deweloperzy – „etapami”, no ale pewnie jakiś sens w tym był. Na zdjęciu tytułowym na pierwszym planie mamy blok przy Zamiany 14. Za nim powstaje ZWM 17 a w tle to ZWM 24. Tak mi to z grubsza wychodzi.

Podpierane wielkie płyty na budowie kolejnego piętra bloku - chyba przy Zamiany. Fot. Włodzimierz Witaszewski
Punkt podparcia. 1977, fot. Włodzimierz Witaszewski

A fotograf stoi… No właśnie. Chyba w salonie któregoś z dzisiejszych mieszkańców ulicy Zamiany lub może nawet Stokłosy? Teraz rzut oka na ten blok przy Zamiany 14 od strony ulicy Jastrzębowskiego. Rok już 1979, a dom wciąż niezasiedlony. Padł ofiarą Akcji PSS, o której szerzej pisałem tutaj.

Blok przy Zamiany 14 stoi niewykończony i nic się nie dzieje. Dlaczego? Bo nie ma komu robić - odkryje smutną prawdę ekipa TVP.
Budowa bloku Zamiany 14. 1979, kadr z relacji TVP

Wyspy kolejnych bloków powstawały – jak już zauważyliśmy – nierównomiernie. Stąd na kolejnym zdjęciu domy przy ZWM 7 i Bacewiczówny 2 stoją, a Zamiany 10 wciąż na etapie fundamentów. Opis zdjęcia wskazuje na rok 1978, chociaż w sumie nie wiem, czy nie jest to ciut wcześniej.

Zmiany są takie, że Zamiany powstaje właśnie z błota a blok z numerem 10 ma już nawet fundamenty - jest więc gdzie się sfotografować. W tle prawie gotowe budynki ZWM 7 i Bacewiczówny 4. Zdjęcie: Zdzisław Żydak.
Zamiany nr 10. 1978, fot. Zdzisław Żydak

Na koniec jeszcze spojrzenie od tyłu z końca naszego zdjęcia tytułowego, czyli na wschodni kraniec Ursynowa Północnego oglądany wzdłuż ulicy Rosoła. I tu naszą krótką podróż po przedwiośniu kończymy. Do zobaczenia!

Budowlaniec napotkany na Zamiany wyjawia ekipie TVP sekret sukcesu: blok obok buduje Dźwigar dla swoich pracowników, więc dom już gotowy.
Budowlaniec na ZWM. 1979, kadr z relacji TVP
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. Zdjęcie chyba zostało zrobione z Zamiany 15. Stokłosy są zdecydowanie za daleko dla osiągnięcia takiej perspektywy.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?