Lachmana, Szolc-Rogozińskiego, Lanciego, Lasek Brzozowy – czyli kurs najsłynniejszą taksówką końca PRL-u po Ursynowie z roku 1986. Nawigację ułatwi nam doskonała mapa przygotowana przez fanów serialu „Zmiennicy”, a na niej wszystkie filmowe lokalizacje.

Zapinać pasów nie trzeba, wolno chyba też palić,  ale proszę nie trzaskać drzwiami. Na początek pokręcimy się trochę po Natolinie. Okolice Lanciego i Lasku Brzozowego to miejsce, gdzie nieporadny tajski gangster zamawia taksówkę.

Taksówka WPT 1313 wciąż kluczy wśród świeżo zbudowanych bloków Natolina. Kadr z serialu "Zmiennicy".
Fiat kluczy po Lasku Brzozowym

Blok powyżej to Lasek Brzozowy 5 – czy może ktoś pamięta, co mieściło się w sklepie na dole? Bo w bloku widocznym nieco dalej był i nadal chyba jest klubik. W okolicy zrobimy jeszcze jeden przystanek. Weźmiemy panią na łebka.

W początkowych latach Ursynowa nawet - a może zwłaszcza - taksówkarze się tu gubili i czasem odmawiali kursów na osiedle w obawie przed zabłądzeniem i pożarciem przez plemię inteligenckich tubylców. Zgubił się też żółty Fiat z serialu "Zmiennicy" w labiryncie bloków przy Lanciego, Lasku Brzozowym i Mandarynki.
Weźmiemy na łebka

Na łebka, czyli taka dawna wersja „shared economy”. Zasadniczo chodziło o to, że skoro i tak kurs był zamówiony z punktu A do B, to przecież można zawsze wziąć jeszcze jednego pasażera i podrzucić po drodze do miejsca C, prawda? W krajach Ameryki Południowej taki system działa do dziś i nazywa się „taxi colectivo”. Ale wracamy do nas, po drodze wypada nam postój na Szolc-Rogozińskiego.

...bo się usmarcesz! Ale dość już żenujących dowcipów z epoki - oto Kasia i Jacek na Szolc-Rogozińskiego. Uwagę powinna zwrócić drewniana tablica ogłoszeń i siedzisko na betonowym murku. Kadr z serialu "Zmiennicy".
Uważaj, harcerz!

Zmiennicy szukają tu mitycznego mieszkania w bloku przy Alternatywy 4. Zasadniczo to dobry adres, tamten serial też dział się w tej okolicy. Nawet kolejka do sklepu ta sama – na Szolc-Rogozińskiego 7. Tu chyba w „Alternatywach” swój test przechodził robot kolejkowy.

Kolejka do filmowego mięsnego na Szolc-Rogozińskiego 7. To ten sklep, który w "Alternatywach" był miejscem testu robota kolejkowego. Kadr z serialu "Zmiennicy".
Kolejka po mięso

Ale – nie wiedzieć czemu – tym razem Alternatywy wywiało aż na Lachmana. W roli słynnego adresu obsadzono blok przy Lachmana 6. I tam właśnie Kasia i Jacek znajdą swoje mieszkanie. Tylko trochę muszą doprowadzić je do porządku. A w tle mamy piękną panoramę terenów SGGW.

To było jeszcze przed epoką Kasi i Tomka - zresztą wówczas w dobrym tonie było babrać się w kicie na dachu a nie rozbijać po Moście Świętokrzyskim. Tu ładniejsze widoki - na przyszły kampus SGGW. Kadr z serialu "Zmiennicy".
Kasia i Jacek na Lachmana

Na Lachmana pojawia się też złodziej grany przez Jana Kobuszewskiego, który salwuje się ucieczką po nie do końca udanym skoku na opuszczone mieszkanie. I tu mamy rzadkie ujęcie oryginalnej formy Domu Kultury Stokłosy.

Złodziej Ksywa na grającej Alternatywy ulicy Lachmana - za nim oryginalny kształt i kolor Domu Kultury "Stokłosy". Kadr z serialu "Zmiennicy".
Kultura złodziejska

Zanim przejdziemy do mapy nawigującej po wszystkich filmowych lokalizacjach, jeszcze ostatni piękny obrazek Fiata wyprzedzającego autobus pospieszny „U” na Puławskiej przy Wyścigach.

Za taksówką WPT 1313 ulicą Puławską podąża autobus U - od 1978 w służbie Ursynowa, aż do 1992 roku pospiesznie łączył Natolin z Gwiaździstą przez Marszałkowską. Kadr z serialu "Zmiennicy".
U jak Ursynów

I to by było na tyle. Szczegółowe lokalizacje innych scen znajdziecie na tej mapie przygotowanej przez fanów serialu „Zmiennicy”. Świetna robota!

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Pod numerem 5 był PHU serwis RTV. Wiem, bo mając lat 3 rozwaliłem telewizor NEC i ojciec mój tam poszedł z naprawą. Szczęśliwie tylko szybka zewnętrzna poszła, całe wnętrze całe.
    Natomiast w piwnicy koło klubiku krótko był magiel i sklep z ciuchami.

  2. Pierwsze zdjęcie, blok w głębi (Lasek Brzozowy 2, ten z klubem osiedlowym), pion od prawej z pięknym widokiem na Las Kabacki, czyli po prostu dom rodzinny 🙂 Wtedy jeszcze nowy i pachnący świeżością, bo wprowadziliśmy się w lutym 1985, a to chyba maj albo czerwiec…

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?