Serialu „Dorastanie” niestety nie pamiętam. Wyprodukowano go w 1987 roku, wtedy raczej jeszcze nie zaliczałem się do dorastających. Ale nie chodzi tu o mnie – chodzi o ciekawą wycieczkę po Natolinie, którą fundują nam autorzy serialu.

Według opisów „Dorastanie” jest serialem o trzech młodych ludziach dorastających w dekadzie Gierka. Premierę miał w 1989 roku, wyprodukowano go w 1987 a nakręcono – moim skromnym zdaniem – ze dwa lata wcześniej. Przynajmniej sądząc po tych zdjęciach.

Taksówką na Natolin, ale tym razem to nie żółty Fiat WPT 1313, tylko samochód z serialu "Dorastanie". Dojeżdża właśnie Stryjeńskich do Belgradzkiej. Kadr z serialu TVP nadesłali Iza i Krzysiek Lewandowscy.
Kurs na Natolin. Kadr z serialu „Dorastanie”

Serialowa sekwencja to przejazd taksówką po Natolinie. Wjeżdżamy ulicą Stryjeńskich, skręcamy w lewo w Belgradzką. Na trasie przejazdu po lewej mamy bazę budowlaną pełną baraków oraz bloki przy Braci Wagów 1 i 2. I teraz uwaga. Blok z numerem 1 jest tu wciąż w budowie, a oddano go w 1986 roku. Czyli albo jest to wciąż 1985 albo pierwsza połowa 1986 roku.

Żadnych skojarzeń z milicją, cywilne duże Fiaty były też w takim kolorku. Ten pędzi właśnie Belgradzką w kierunku Braci Wagów. Kadr z serialu TVP "Dorastanie" nadesłali Iza i Krzysiek Lewandowscy.
Bloki przy Braci Wagów. Kadr z serialu „Dorastanie”

Jadąc niebieskim fiatem możemy się bliżej przyjrzeć okolicy. Wciąż panuje tu budowlany bałagan. Porośnięte chwastami hałdy ziemi, baraki, jakieś resztki. Poniżej widok w stronę Meander.

No, prawie Manhattan. Blok na rogu Belgradzkiej i Braci Wagów, tu jeszcze zasłonięty sporą hałdą. Nie widać więc pawilonu ze sklepem spożywczym PHS na dole, a na górze z wytwórnią dresów Orion. Kadr z serialu TVP "Dorastanie".
Róg Braci Wagów i Belgradzkiej. Kadr z serialu „Dorastanie”

W serialu występuje czołówka polskich aktorów końca lat osiemdziesiątych. Piosenkę tytułową skomponował dla nich Przemysław Gintrowski. Zanim pojedziemy dalej, zróbmy krótką przerwę i podkręćmy trochę Radio Safari 5.

No to wracamy na Belgradzką. Zmieniają się koleje losu, Fiat robi ostry zwrot i będzie wracał. Może pomylił drogę? W sumie wtedy nie byłoby to niczym dziwnym.

Taksówkarz najwyraźniej pomylił drogę, czym wcale nas nie zdziwił. Zawraca teraz na Belgradzkiej. Kadr z serialu TVP "Dorastanie" nadesłali Iza i Krzysiek Lewandowscy.
Zwrot na ręcznym. Kadr z serialu „Dorastanie”

Przy okazji ostrego zawracania jeszcze jeden rzut oka na okolicę – oto trwa budowa poczty przy Belgradzkiej. Później będzie to też siedziba posterunku policji, ale to już temat na inną historię.

Trwa budowa pawilonu przy Belgradzkiej. Kiedyś będzie tu poczta i posterunek milicji-policji. Po latach policja się wyprowadzi z powodów sanitarnych, które jednak nie przeszkodzą wprowadzić się przychodni. Kadr z serialu TVP "Dorastanie".
Awizują pocztę. Kadr z serialu „Dorastanie”

A teraz przez kraty ogrodzenia spojrzenie na południową stronę Belgradzkiej. Na Małcużyńskiego trwa jeszcze budowa i nie widać śladów życia. Czyli może jednak jest to 1985?

To właściwie nie kraty, tylko brama budowlana. Skoro za Fiatem widać bloki przy sadku na Małcużyńskiego, to tu zapewne budują przyszłą pocztę na Belgradzkiej. Kadr z serialu TVP "Dorastanie" nadesłali Iza i Krzysiek Lewandowscy.
Świat zza krat. Kadr z serialu „Dorastanie”

I to już koniec. Zawijamy się stąd, Natolin zdecydowanie jest jeszcze w czasie dorastania. I to takim raczej wczesnym. Do zobaczenia po latach!

Serial można obejrzeć w TVP VOD. Ursynowski, piąty odcinek dostępny jest tu.

Większość taksówkarzy odwiedzających Ursynów najbardziej lubiła ten moment. Pozbyć się pasażera, zabrać łebka i wracać jak najszybciej do cywilizacji. Za szybą Fiata - ulica Belgradzka w kierunku Stryjeńskich. Kadr z serialu TVP "Dorastanie".
Wracamy do miasta. Kadr z serialu „Dorastanie”
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?