Osiedlowa riwiera, plaża i basen, obok korty i kawiarnia, a w niej zapewne klasyczny zestaw lodów i zapiekanek. Gdzie ta sielanka? Na Hirszfelda! Pisałem niedawno o zrujnowanym basenie w krzakach, oto zdjęcie z czasów, gdy działał w najlepsze i był hitem letniego sezonu. Fotografię nadesłała Karolina – wielkie dzięki!

Lato ’92 roku było gorące. W czerwcu w Sejmie atmosferę podgrzał skutecznie Antoni Macierewicz (zawsze można na niego liczyć) prezentując listę agentów. W lipcu i sierpniu przecieraliśmy oczy ze zdziwienia patrząc, jak na igrzyskach w Barcelonie Juskowiak, Kowalczyk i Świerczewski docierają do finału w piłce nożnej. A koniec upalnego lata to największy w historii Polski pożar lasu w okolicach Raciborza. Działo się.

Festyn przy szkole na Lokajskiego. Ogólny poziom zadowolenia i zabawy wskazuje, że może to być okolica końca roku. Nadesłała Magda Słowińska.
Radość szkolna. 1992, nad. Magda Słowińska

A to festyn przy tymczasowej (chociaż ta tymczasowość trwała dobre 20 lat) szkole na Lokajskiego. Tej w żółto-brązowych kontenerach, która dziś jest wielkim i nowoczesnym budynkiem zbierającym młodzież szkolną z Natolina i Kabat. Ogólna radość tryskająca ze zdjęcia podpowiada nam, że to może być festyn zorganizowany w okolicach końca roku szkolnego. Teraz na chwilę przeniesiemy się nieco dalej na północ.

Co to za step? To nadmetrze, czyli zasypany już tunel między Stokłosami a Wiolinową (w tle). Budowa skończyła się tu trzy lata temu, więc i łąka wyrosła bujna. Nadesłała Magdalena Cyganek.
W stepie szerokim. 1992, nad. Magdalena Cyganek

Co to za wielka łąka z blokami w tle? Otóż to jest tak zwane „nadmetrze”, czyli przestrzeń powstała po zasypaniu tunelu metra. Zniknął plac budowy, prace trwają pod ziemią. Do uruchomienia metra zostały jeszcze trzy lata i toczą się właśnie dyskusje co do tego, co wybudować w tej nowej przestrzeni. W tym przypadku – a jest to widok z ulicy Stokłosy na Wiolinową – zakończą się budową zwartej kompozycyjnie przestrzeni nowoczesnych kamieniczek autorstwa Piotra Wichy, współprojektanta Ursynowa z lat ’70. Co ciekawe, mam w archiwum niemal bliźniacze zdjęcie z początków budowy metra w 1983 roku.

Domek wyrósł na środku wielkiego pola między Stokłosami i Wiolinową. Pole jest ogrodzone, bo wkrótce rozpocząć się ma budowa metra. Na razie jest upalne lato 1983. Fot. Włodzimierz Pniewski, garnek.pl/zdyrma
Mały biały domek. 1983. Fot. Włodzimierz Pniewski

Wracamy do roku 1992. Przeniesiemy się teraz na koniec metra, czyli też na pole, ale kabackie. Oto piknik przy starej oponie. Zdjęcie zrobione zapewne w okolicach dzisiejszego supermarketu Tesco.W tle mamy ścianę lasu i stację postojową metra

Odpoczynek na łące umajonej oponą i składowiskiem rur. Gdzie to jest? Kabaty, pola przed widoczną pod lasem stacją postojową metra. Zapewne okolice blaszaka Tesco. Fot. Józef Przetakiewicz.
Kabackie pola. 1992, fot. Józef Przetakiewicz

No dobrze. A wiecie, co było największym przebojem lata 1992 roku? Sprawdziłem w archiwum Listy Przebojów Trójki. Konkurencja była spora i cała weszła do klasyki, ale numerem jeden zostali Guns’n’Roses z balladą „November Rain”, klasyką przytulanga na ówczesnych prywatkach. To chyba o jesieni, więc powoli zmieniamy nastrój na koniec.

Skoro już zrobiło się tak jesiennie, to przypomnę jeszcze tylko, jak basen ze zdjęcia tytułowego wygląda dziś. Ten na Hirszfelda, gdzie zbierała się okoliczna dzieciarnia. Teren przejęła niedawno Dzielnica Ursynów, więc jeżeli ktoś miałby jakiś fajny pomysł na zagospodarowanie, to może niech zgłosi do Budżetu Partycypacyjnego? W sumie to chyba po to właśnie powstał.

Zarośnięta niecka podwórkowego basenu przy Hirszfelda 1. Fot. Maciej Mazur
Basen na Hirszfelda w roku 2019. Fot. Maciej Mazur
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?