„Gdzie spojrzę dookoła dżungla” – śpiewa Lady Pank w „Fabryce małp” i nawet wiadomo, jaką dżunglę ma na myśli. Betonową. Bo ten klasyczny teledysk kręcono w marcu 1984 na „Manhattanie” przy Szolc-Rogozińskiego.

Wówczas były to najwyższe budynki Ursynowa – te piętnastopiętrowce przy Szolc-Rogozińskiego i jeszcze jeden przy Polaka. Idealnie się nadawały. Janusz Panasewicz w odjazdowym stroju wstaje z łóżka i idzie na balkon.

Kadr z teledysku Lady Pank "Fabryka małp" kręconego w 15-piętrowcu przy Szolc-Rogozińskiego. Źródło: MTV Classic.
Klasyczny Lady Pank. 1984, „Fabryka małp”

Znalazłem nawet na stronie  Legii Warszawa ciekawą anegdotkę, w której Panasewicz opowiada, jak to było.

Kręciliśmy na Ursynowie „Kryzysową narzeczoną”, ale też „Fabrykę małp”. Wszystkie radia grały ten numer, była potrzeba zilustrowania go obrazkiem. Ludzie z telewizji mieli kamerę, no ale co wtedy mogłeś z nią zrobić? Pojechaliśmy zatem na blokowisko. Temat pasował, bo już wtedy fani potrafili krytycznie patrzeć na to, że się ludziom buduje takie same budynki, zabijając wszelką indywidualność. To była taka właśnie „fabryką małp”. Ktoś wynajął mieszkanie, zarejestrowano scenę jak wychodzę na balkon i patrzę na to wszystko. Nie bez znaczenia była sama aura, bo kiedy masz wiosnę czy lato i zieleń maskuje część tej szarości, to sprawy się zgoła inaczej przedstawiają. Ale tak w marcu, to zgroza. legia.com, 10.03.2016
- Gdzie spojrzę dookoła dżungla - śpiewa Lady Pank w "Fabryce małp". Spogląda więc z balkonu, a dżunglą jest tu osiedle Na Skraju: lasek imieliński i widoczna po lewej, acz nieco rozmazana wielka baza budowlana przy Rosoła. Kadr z MTV Classic.
Betonowa dżungla. 1984, „Fabryka małp”

Może czas na teledysk, bo już sobie poopowiadaliśmy, więc może posłuchamy i zobaczymy.

W wywiadzie dla Legia.com Panasewicz wspominał, że zespół nagrywał też na Ursynowie „Kryzysową narzeczoną”. Nagrywał, a jakże. Teledysk jest cały w różowej tonacji, ale łatwo można rozpoznać, że plenerem jest budowana estakada, którą dziś skręca się z Puławskiej w Pileckiego. Nie wiem tylko, czy tytułowa kryzysowa narzeczona swoje zakupy robi w Megasamie – kamera skupia się na dolnych częściach narzeczonej, więc trudno tak do końca rozpoznać miejsce.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Gdzieś koło ’85 dali mały koncert w Domu Sztuki, pamiętam bo wygrałem wejściówkę w 3-ce, trzeba było się zameldować w okienku kina ( biegliśmy z sąsiadem z Dunikowskiego) i dobieglismy pierwsi, do dzisiaj mam podpisaną płytę winyl „Kryzysowa narzeczona „.. to było napewno w ferie zimowe.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?