Mówisz: Alternatywy, myślisz: Ursynów. I już. Od kiedy serial pokazano w telewizji w 1986 roku zżył się z nami na dobre i na złe. Właściwie początkowo to chyba raczej na złe, ale przez te wszystkie lata jest już z Ursynowem na dobre.

W roli milicjanta zatrzymującego wóz przy Hirszfelda wystąpił Stanisław Bareja. "Alternatywy 4", odc. "20. stopień zasilania". Prod. TVP.
Milicjant Bareja

Światło, dźwięk, dekoracje, no i największe gwiazdy kina: Gajos, Wilhelmi, Pokora. Oraz grubszy facet kręcący się po planie i czasem występujący w przebraniu dzielnicowego. Bareja. Stanisław. Reżyser serialu „Alternatywy 4” kręconego na ulicy Grzegorzewskiej pod numerem trzecim. Produkcja serialu ruszyła we wrześniu 1981 roku, zimą tego roku krajowy kierownik produkcji w ciemnych okularach i z generalskim lampasem prace wstrzymał, ale już wiosną 1982 zdjęcia wznowiono. Właściwie to trudno powiedzieć jak to możliwe, że w czasach, gdy pomnikowym wzorcem kina był „Czas nadziei” (mocne dzieło!) pozwolono na takie ewidentne drwiny, prztyczki i odniesienia do władzy. Może jednak nie do końca pozwolono, bo serial na premierę czekał aż trzy i pół roku. Pokazano go dopiero w 1986.

Docent urządza sobie przebieżkę w dość trudnym terenie otaczającym bloki przy Grzegorzewskiej. A w tle powstają domy przy Lasku Brzozowym i Mandarynki. "Alternatywy 4", odc. "Spisek". Prod. TVP.
Jogging na żwirze

No cóż. Jak to w jednym z odcinków stwierdza towarzysz Winnicki: „Trzeba pewne rzeczy, nie ukrywam tego, nawet zawoalować. A poza tym ludzie nie myślą. Ludzie nie myślą. Im się wydaje, że tylko oni oglądają telewizję.” Chociaż jak się tak po latach „Alternatywy” ogląda, to można dojść do wniosku, że problemy z myśleniem mieli głównie cenzorzy, którzy Barei i Rybińskiemu tyle grepsów przepuścili.

A teraz czas na krótki „making of”. Film pokazuje Ursynów w roku 1982 i częściowo 1983. Akcja dzieje się w bloku przy Grzegorzewskiej 3, większość scen kręcono więc w okolicy Grzegorzewskiej i Cynamonowej. Z małymi wyjątkami. Dźwigowy (Kazimierz Kaczor) pracuje na bazie przy Dereniowej, w miejscu dzisiejszego kościoła Św. Tomasza.

To będzie ulica Rosoła. Po lewej ciągnie się płot odgradzający sady należące do kompleksu rządowego Natolina. "Alternatywy 4", odc. "Wesele". Prod. TVP.
Romantyczny spacer Rosoła

Romantyczny spacer serialowej Ewy i Manca zakończony spotkaniem ze strażnikiem tajemnicy państwowej odbywa się wzdłuż ulicy Rosoła, gdzie wówczas rzeczywiście wyrastał płot oddzielający niedostępną przestrzeń sadu ciągnącego się wzdłuż Nowoursynowskiej. Resztki tego płotu w postaci półmetrowej podmurówki widoczne są do dziś przy wylocie Nowoursynowskiej na Rosoła. Czyli parkan był solidny, aby żadna niepowołana osoba go nie mogła sforsować. Sceny otwierające serial nakręcono z dachu bloku przy ulicy Związku Walki Młodych (obecnie Romockiego „Morro”), sceny z Kryszakiem, fachowcami i eksplodującymi flaszkami powstały przy Lasku Brzozowym z grubsza w miejscu dzisiejszego placu zabaw. Milicjant Bareja zatrzymujący koleżków Balcerka to ulica Płaskowickiej na wysokości Hirszfelda. Docent (Pokora) podrywa zaczytaną Ewę na wysypisku resztek budowlanych między Cynamonową i Kulczyńskiego. Co może ciekawe, często pojawiające się w kadrze szare parterowe baraki stoją do dziś na rogu Cynamonowej i Płaskowickiej. Na dniach stuknie im pewnie czterdziestka.

Poniżej pełna galeria najbardziej charakterystycznych kadrów z serialu wraz z miejscami, gdzie powstały. Życzymy państwu dobrego odbioru.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. Większość scen plenerowych, to fakt były przy Grzegorzewskiej 3 (mieszkam tu od czasów kiedy kręcony był serial). Natomiast mieszkania i klatki schodowe oraz piwnice to juz inne lokacje. A wejscie do klatki to tylko pkt usługowy, w którym od poczatku istnienia (zaraz po zakończeniu kręcenia) jest stomatolog i ginekolog. Pozdrawiam

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?