Stoi jeden taki słup

Pasmo, październik 1988

861

Stoi sobie na rogu Romera i Surowieckiego, ostatnio reklamuje giełdę biżuterii i minerałów. Niby taki zwykły, a jednak nie. Po pierwsze: trójstronny. Światowid prawie. A po drugie: to słup z serii specjalnie przeznaczonej dla Ursynowa, której początki znajdujemy pod koniec lat osiemdziesiątych.

Intrygował mnie od dawna. Nikt inny takiego nie ma, tylko ten skwerek na rogu dostąpił zaszczytu i zdobi go taki słup. Forma prosta, acz też genialna w swej prostocie: trzy wklęsłe tablice na trzy strony świata, całość na betonowej podpórce. Już wiem, skąd inżynierowie komputerowi ściągnęli design nowych, panoramicznych monitorów. Z tego słupa, to przecież oczywiste. Ale skąd on się tu wziął i dlaczego tak wygląda? Odpowiedź znajdujemy w tygodniku „Pasmo” z października 1988 roku.

Pasmo, październik 1988, str. 5

Takie słupy to nowa seria mebli miejskich, przeznaczona specjalnie dla Ursynowa. Co prawda pierwszy z nich stanął akurat przy Wałbrzyskiej, co złośliwy redaktor Ibis-Wróblewski komentuje: „dobrze, że nie w Górze Kalwarii”, ale najważniejsze, że jest. Ten służewski nie przetrwał próby czasu, ten ursynowski ma się dobrze. A może to nawet ten sam? Może ktoś w urzędzie przeczytał wtedy komentarz w „Paśmie” i zarządził przeniesienie słupa na skwerek przy Romera? Seria produkcyjna była na pewno krótka, bo więcej takich konstrukcji już nie udało się ustawić. Szkoda, bo próbę czasu przechodzi doskonale. I niezłą ma formę i solidną budowę. Mimo upływu lat nie rozpada się, stoi mocno na nodze, jak ten słup.

Romera róg Surowieckiego, jedyny taki oryginalny trójstronny słup ogłoszeniowy. Fot. Maciej Mazur
Słup dziś. Ten sam czy taki sam? 2024, fot. Maciej Mazur

Może ktoś widział jeszcze gdzieś podobną konstrukcję, a może ktoś wie, czy to ten sam, co na Służewie? Naszemu życzę stu lat i wielu kolejnych Giełd Minerałów, bo to prawdziwy diament wśród dominujących dziś w mieście plastikowych walców ogłoszeniowych.

Archiwalne „Pasmo” przekazał Dariusz Kalinowski. Wielkie dzięki!

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. Jest podobny (brat nie bliźniak), dwu stronny, zawijany ze smakiem, również z betonu z PRL, przy ulicy Bartoka, idąc w stronę SGGW od skrzyżowania KEN i Surowieckiego po prawej stronie ulicy. Też ciekawy design.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?