Poufne! Wróg czuwa! Nikomu nie udostępniać! Oto bardzo dokładna i w świetnej jakości mapa sztabowa Ursynowa, Kabat i Wilanowa z 1983 roku. Wszystko jest tu zaznaczone i to jak! Uprzedzam – plik jest spory.

Na co zwrócimy uwagę? Na detale. To nie jest jakiś tam poglądowy plan ulic. To jest poważna sprawa. Zaznaczono budowy, magazyny, szklarnie, studnie, linie przesyłowe, nawet baraki. Znajdziecie tu kontenery handlowe nad dzisiejszą stacją Ursynów, magazyny bazy budowlanej za Kopą Cwila, kotłownię SGGW. W przypadku przejść podziemnych zaznaczono ich wymiary a mosty opisano materiałem, z jakiego są wzniesione. Baczność! Oto mapa.

Bardzo dokładna mapa Sztabu Generalnego WP, 1983
Mapa Sztabowa, 1983

Proponuję w Windowsach sobie powiększyć kliknięciem, następnie na powiększeniu nacisnąć prawy guzik myszy, wybrać „pokaż obraz” a potem zapisać na dysku i podziwiać szczegóły. To była część ursynowska, a poniżej jeszcze Kabaty i Wilanów.

Bardzo dokładna mapa Sztabu Generalnego WP, 1983
Mapa Sztabowa – Kabaty i Wilanów, 1983

Mapę udostępnił Jacek Miros. Wielkie dzięki! Spocznij.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

4 KOMENTARZE

  1. Zaledwie poufna, bo brak realnych danych liczbowych odnośnie gęstości i wysokości poszycia (bo kamuflaż), wód, dróg (np.szerokość bez pobocza i łącznie z nim, nośność mostów).
    Czyli wymiarów rzeczywistych nie odtworzymy.

    Obiekty ogrodzone (objęte w realu znakiem „zakaz fotografowania”) nie były umieszczane na ogólnych (topograficznych, a nie „sztabowych”) mapach – były tylko na planach budowlanych, kiedy je realizowano.

    Gęsto od napisów było na tych, których używałem.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?