Ale impreza! W ciągu dnia w osiedlowym basenie dokazuje młodzież młodsza, wieczorami teren przejmuje młodzież starsza. Przeskakuje przez płot i zażywa romantycznych nocnych kąpieli. Gdzie takie cuda? Na Hirszfelda, równo 30 lat temu.

Basen – co widać – nie był zbyt duży, ale był. Można było wpaść i się wykąpać, na wydeptanych stokach górki Rogal rozłożyć kocyk i obowiązkowo skoczyć do kawiarni przy kortach na frytki. Raj. Utracony dość szybko. Basen padł ofiarą swojego sukcesu – nie wytrzymał naporu chętnych. Przypatrzcie się wodzie. Jaki ona właściwie ma kolor?! Wieść osiedlowa niesie, że atrakcję zamknięto już po jednym sezonie właśnie ze względu na – oględnie mówiąc – pewne zastrzeżenia sanitarne do jakości wody w tej betonowej niecce.

30 lat wcześniej w chaszczach na Hirszfelda był basen - największa letnia atrakcja okolicy. Fot. Maciej Mazur
Basen wśród chaszczy. 2022, fot. Maciej Mazur

Minęło 30 lat. Tak to wygląda dziś. Teren pod górką porasta bujna trawa. Obok dwóch niedawno urządzonych trampolin mamy ogrodzony zagajnik, a w tymże zagajniku – ruiny naszego basenu. Pozostałości na dnie wskazują, że nocami nadal jest to popularne miejsce spotkań trochę starszej młodzieży. Leżąca w niecce puszka po piwie Kustosz zda się wołać: zostawcie to na wieki jako muzeum początku lat dziewięćdziesiątych!

W starym basenie na Hirszfelda znajdziemy puszkę po piwie Kustosz. Fot. Maciej Mazur
Kustosz basenu. 2022, fot. Maciej Mazur

A nie można czegoś z tym zrobić? Basen raczej odpada – przepisy sanitarne przez te 30 lat chyba się zaostrzyły i z pewnością są nieco lepiej egzekwowane. W budżecie obywatelskim parę razy pojawiały się różne propozycje uporządkowania i zagospodarowania terenów pod górką zwaną Rogalem, ale chyba nic z tego nie wyszło, co niespecjalnie mnie nawet dziwi. Jeżeli w głosowaniu uczestniczy 7% uprawnionych, wygrywają drogi dla rowerów i kolejne nasadzenia kwiatków. W 1992 nie znano budżetu obywatelskiego i zasadniczo było znacznie biedniej, ale przy odrobinie chęci dało się coś zrobić, co było do okazania przy Hirszfelda właśnie.

Zdjęcie basenu z 1992 roku nadesłała Karolina. Może ktoś ma więcej?

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?