Aktyw młodzieży socjalistycznej miał się tu wyszumieć. Planiści szykowali mu cały ośrodek przy Nowoursynowskiej. Ale i przyszli mieszkańcy nie mieli powodów do narzekań: ile tu pawilonów handlowych, szkół, przychodni! Jest też prawdziwe osiedlowe centrum. Na papierze, który dostawali przyszli mieszkańcy Ursynowa Południowego.

Okładka pakietu startowego przyszłego mieszkańca osiedli Imielin i Na Skraju. Wizualizacja po lewej to ulice Polaka i Kulczyńskiego widziane znad Płaskowickiej. Źródło: vsa.internetdsl.pl
Prospekt Ursynowa Południowego, cz. 1/3

Zacznijmy od okładki. Wita nas piękna wizualizacja osiedla Na Skraju. Kameralne pawilony handlowe w miejscu pętli autobusowej Natolin Północny. Za nimi tonące w zieleni ciche uliczki. Przy Górce Imielińskiej stoi fantastyczny stadion. Ma pewnie pełnowymiarowe boisko piłkarskie i bieżnię. Dalej, za Rosoła, mamy tereny ideologiczne. Z tego miejsca wyrzuci się autochtonicznych mieszkańców Wsi Wolica i zbuduje Ośrodek Sportowy oraz Szkołę Aktywu Federacji Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Niestety, akurat z tą budową będzie jak z budową socjalizmu. Trwać będzie wiecznie. A może nigdy się nie zacznie?

Projekt osiedli Imielin i Na Skraju. Część prospektu Spółdzielni wydanego dla przyszłych mieszkańców. źródło: vsa.internetdsl.pl
Prospekt Ursynowa Południowego, cz. 2/3

A teraz najciekawsze. Kliknijcie i obejrzyjcie w pełnym rozmiarze. Oto szczegółowy plan. Wymieńmy może, co miało być, a nie jest: szkoła elementarna przy Miklaszewskiego i dwie kolejne (elementarna i podstawówka) przy Grzegorzewskiej. Centrum Usług Ogólnomiejskich w miejscu Ratusza i Multikina. Centrum Zarządzania Pasmem Ursynów – Natolin w miejscu Leclerca. Wspomniana szkoła działaczy młodzieżowych przy Nowoursynowskiej. Dom Dziecka, Dom Rencisty i Ośrodek Sportowy tamże. Przychodnia na rogu Rosoła i Nugat – jej ruiny straszą do dziś. Zwróćcie też uwagę na wypisaną tu liczbę mieszkań kolejnych typów: na całym Imielinie jest tylko PIĘĆ mieszkań M-6. Potraficie je może wskazać?

Tylna okładka prospektu Ursynowa Południowego, na niej mamy wizualizację osiedla Imielin. źródło: vsa.internetdsl.pl
Prospekt Ursynowa Południowego, cz. 3/3

A oto tylna część okładki z kolejną piękną wizualizacją. Tym razem oglądamy Imielin od strony Płaskowickiej. Warto zwrócić uwagę na skrzyżowanie KEN i Gandhi, tam mamy centrum całego Ursynowa. Pudełkowate pawilony w zasadzie niewiele się różnią od wystawionego tam Multikina i parkingu wielopoziomowego. A pudełko najbliżej KEN ma nawet prostopadłościan przypominający wieżę dzisiejszego Ratusza. Skala samej Alei KEN też odpowiada ówczesnym założeniom, czyli puszczeniu trzypasmowej osiedlostrady przez środek Ursynowa.

Ciekawe są nie tylko wpisane ręcznie nazwy ulic. Wzdłuż Nowoursynowskiej mamy wielkie plany inwestycyjne. "FMS" to Federacja Młodzieży Socjalistycznej. W miejscu dzisiejszego Ratusza i Multikina - usługowe centrum dzielnicy. źródło: vsa.internetdsl.pl
Projekt Ursynowa Południowego

A na koniec jeszcze prawdziwy biały kruk: oto projekt osiedli Imielin i Na Skraju. Mapa jest starsza niż spółdzielniany folder, ale też znacznie bardziej czytelna. Zwróćcie uwagę na wpisane ręcznie nazwy ulic. Chyba były zatwierdzane na ostatnią chwilę. Trochę jak dziś, prawda?

 

 

Materiały pochodzą z serwera vsa.internetdsl.pl

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?