Rok 2004. Większość miejsc, gdzie dziś wnoszą się dumne dominanty, apartamentowce lub też zwykłe bloczki wciśnięte w swoje niewielkie działki, jest jeszcze pusta. Prawie pusta, bo porastają je krzaki – klasyczny element osiedlowego krajobrazu. Przejdziemy się więc po tych chaszczach i trochę nawet będzie ich żal.

Na zdjęciu tytułowym jestem ja. Przepraszam, ale będę na większości zdjęć – bo po prostu 15 lat temu robiliśmy sobie z żoną narzeczoną takie wycieczki. Aparat (analogowy oczywiście) w plecak i chodzimy lub jeździmy. Dzisiejsze tytułowe krzaki są przy stacji metra Stokłosy, na rogu Herbsta i Alei KEN. Tu wszystko się zmieniło. Zamiast krzaków wyrasta bloczydło Włodarzewskiej z Biedronką w piwnicy. Po przekątnej, przy Zamiany, w budynku dawnego RDT działa sklep z farbami a w pawilonie przy Bacewiczówny – Champion.

Letni remont pasa startowego na Okęciu. Jak co roku mieszkańcy Ursynowa z radością oddają się podziwianiu widoku i odgłosu lądujących samolotów. Ten akurat schodzi nad ulicą Hawajską. Fot. Joanna Gocławska-Mazur.
Leci samolocik! 2004, fot. Joanna Gocławska-Mazur

Ktoś ostatnio narzekał, że dawno nie było Hawajskiej – oto i Hawajska. Oczywiście za krzakami. Zdjęcie zrobione w miejscu dzisiejszej galerii handlowej przy Leclercu. A nad blokami ląduje samolot – znaczy się: trwa akurat remont pasa na Okęciu.

Trwa poszerzanie kolejnego fragmentu Alei KEN. Za Redaktorem w stroju osiedlowym, widoczne pozostawione słupy oświetlające kiedyś objazd budowy metra. Fot. Joanna Gocławska-Mazur.
Halo, Nokia! 2004, fot. Joanna Gocławska-Mazur

I znów Hawajska, tym razem po prawej stronie. Po mojej lewej trwa właśnie budowa drugiego pasa Alei KEN. Betonowe słupy przy drodze dla rowerów to oświetlenie dawnego placu budowy metra – a może objazdu, którym ulica Ciszewskiego omijała wykop? Swoją drogą – w moim ręku klasyczna Nokia. Mamy przecież rok 2004.

Za prześliczną rowerzystką - pas terenu między Wańkowicza a KEN. Mimo świetnego położenia przy głównej ulicy i metrze, był ostatnim zabudowywanym fragmentem Kabat. Fot. Maciej Mazur.
Prześliczna rowerzystka na Wańkowicza. 2004, fot. Maciej Mazur

Tu narzeczona, czyli dziś żona. Na ulicy Wańkowicza. Krzaki po prawej oddzielają uliczkę od Alei KEN i – jak widać po dźwigach w tle – właśnie zaczyna się intensywna zabudowa tego ostatniego wolnego pasa ziemi przy Osiedlu Kabaty. Swoją drogą to ciekawe, że akurat – wydawałoby się – najatrakcyjniejsze działki przy samej Alei zabudowano na końcu.

Lotnicze zdjęcie Ursynowa Południowego. W sieci znalazł je Maciej Chojecki. Szukamy autora i zakładamy, że zdjęcie pochodzi z 2004 roku.
Ursynów Południowy z góry

Ostatnie zdjęcie nie jest moje. W zasadzie nie wiem, kto je zrobił. Fotografię dostałem ponad dziesięć lat temu. Stawiam, że jest to też rok 2004. Krzaki w miejscu ratusza, krzaki i parking w miejscu bloku na rogu Dereniowej i Płaskowickiej. To samo nieco dalej na rogu KENu i kolejne krzaki przy kościele Św. Tomasza. Za kościołem stoi jeszcze kaplica. A przy niej oczywiście krzaki.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?