Zielonkawa skarpeta zasnuła okolicę siwym dymem i w rytmie klasycznego brummm-bum-bum-bum-bum zajechała na… No właśnie. Wiecie, gdzie? To jest ulica Płaskowickiej. Po lewej mamy bloki przy Kulczyńskiego i Grzegorzewskiej, po prawej buduje się Natolin. Skręcimy w prawo.

Dzisiejsze zdjęcia przekazał Mariusz Przedpełski, fotograf z zakładu „Camera” przy Meander. Samej Meander na nich jednak nie ma, jest za to część Natolina zwana wówczas Wolicą. W kolorze i w świetnej jakości. Zaczniemy od Lasku Brzozowego.

Bloki przy Lasku Brzozowym (pośrodku nr 13) widziane sprzed brzozowego lasku. Fot. Mariusz Przedpełski
Lasek, brzozy i rower. 1983, fot. Mariusz Przedpełski

Bo to jest Lasek, a właściwie dwa Laski i oba wielką literą. Jeden to ta kępa drzew – dzisiejszy park. A drugi to ulica Lasek Brzozowy widoczna w tle. Charakterystyczny zygzakowaty niski blok to nr 13. Przed nim już za kilka lat wyrośnie osiedlowy bazar, który opisywałem już wspominając zapiekanki z Unibarku. Przejdźmy kawałek wzdłuż tych drzew, przyjrzymy się powstającej ulicy Lanciego.

Blok przy Lanciego 2, przed nim trwa układanie kanału burzowego. Fot. Mariusz Przedpełski
Lanciego nr 2. 1983, fot. Mariusz Przedpełski

Przed blokiem z numerem 2 trwa chyba budowa sporego kanału burzowego. Przynajmniej można tak sądzić po rozmiarze tych wielkich betonowych kręgów. Pamiętam, że będąc brzdącem idealnie się w nich mieściłem. Wracamy na Lasek Brzozowy. Przed nami numer 1 i 2.

Lasek Brzozowy nr 1 i 2. Pośrodku zdjęćia ukrył się piękny pomarańczowy duży fiat kombi. Fot. Mariusz Przedpełski
Raz, dwa, Lasek Brzozowy. 1983, fot. Mariusz Przedpełski

Patrzymy od strony ulicy Rosoła. Bystre oko miłośnika krajowej motoryzacji wypatrzy na tej fotografii ukrytego pomarańczowego dużego fiata w dziś już niespotykanej wersji kombi. Taka ciekawostka. A na koniec krótkiej wycieczki szybka zmiana miejsca. Dość długo trwało, zanim zlokalizowałem to podwórko, ale chyba już wiem, gdzie to jest.

Budowa domów przy ulicy Na Uboczu. Ciągnik włąśnie skręca przed nr. 16. Fot. Mariusz Przedpełski
Traktor na uboczu. 1983, fot. Mariusz Przedpełski

Nie pasowało mi to ni w ząb do osiedla Wolica, nie ma tam takich bloków. Przyjrzałem się więc Wyżynom i jest – podwórko przy Na Uboczu, numer szesnasty. Zgadza się z grubsza?

To pierwsza część zdjęć z budowy Natolina. Druga już zaraz, będzie równie ciekawie – słowo! No i wielkie podziękowania dla pana Mariusza z zakładu „Camera”.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. „A drugi to ulica Lasek Brzozowy widoczna w tle. Charakterystyczny zygzakowaty niski blok to nr 13.” Lasek Brzozowy nr 13 jest to 12piętrowy blok, nie będący zygzakiem 🙂

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?