I komu to przeszkadzało – można zapytać, patrząc na osiedlowy parking przy Kulczyńskiego. Bo czegoś na tym parkingu niewątpliwie brakuje. Może samochodów? Wczesną wiosną 1986 roku motoryzacja jeszcze nie wykiełkowała.

Na zdjęciach Macieja Beliny Brzozowskiego Ursynów Południowy wygląda trochę jak miasto wymarłe. Bo nie tylko samochodów tu brakuje. Prawie nie ma też ludzi. Prawie. Fotoreporter odwrócił się w prawo. Pstryk – strzeliła migawka – i mamy obraz bloku przy Polaka. Jest pierwszy człowiek! A nawet dwóch, bo drugi śpi w wózku.

Adres: Polaka 7. I jaki piękny Zaporożec obok przykrytego klasyczną plandeką malucha. Fot. Maciej Belina Brzozowski
Niebieski Zaporożec przy Polaka. 1986, fot. Maciej Belina Brzozowski

Pojawiły się też auta. Niebieski Zaporożec – nie macie wrażenia, że większość Zaporożców była niebieska? Kształt sąsiedniej burej plandeki (też wszystkie plandeki były bure, prawda?) zdradza, że kryje się pod nią mały Fiat. Motoryzacyjną układankę dopełnia nam czerwoniutka Skoda. Przejdziemy się teraz na ulicę Lanciego.

Lanciego 2, widok na południe. Skrzynka z prądem stoi do dziś. Fot. Maciej Belina Brzozowski
Lanciego 2. 1986, fot. Maciej Belina Brzozowski

Też pusto. Ludzie, gdzie jesteście? Przecież padające cienie zdradzają nam, że słońce świeci z zachodu, więc nie jest to jakiś blady świt?! Osiedle jest już zamieszkane, na drugim piętrze ktoś wywiesił pranie. Ale na ulicy – nikogo. I tylko ta skrzynka energetyczna stoi do dziś.

Lanciego 6. Zwróćcie uwagę na wielokolorowego małego Fiata. Fot. Maciej Belina Brzozowski
Lanciego 6. 1986, fot. Maciej Belina Brzozowski

Pod numerem szóstym pojawiły się samochody. Trabant w najpopularniejszym kolorze (który trudno opisać) oraz wielokolorowy maluch. Albo zjadła go rdza, albo zaliczył jakiś crash-test i w miejsce oryginalnych zastosowano elementy w kolorze rudym. Całkiem często spotykanym w tej roli. A, no i jest też jeden człowiek. Właściwie jego cień. To fotograf, dzięki któremu możemy podziwiać ten Ursynów z 1986 roku.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. A dzisiaj prawie wszystkie te miejsca parkingowe są zajęte. Planiści Ursynowa potrafili przewidzieć większą ilość prywatnych samochodów.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?