Panie, przed wojną to były czasy! A przed którą? Tą bazarową, o giełdę na dołku. No więc dziś krótkie wspomnienie sprzed prawie dwudziestu lat. Mamy rok 1999, bazarek kwitnie, a miejscu Alei KEN też kwitnie. Maciejka i mlecz.

Ulica Meander, nieoficjalna część bazarku przy Braci Wagów. Fot. Piotr Klonowski.
Teoretyczny zakaz handlu, ul. Meander

Bazarowy handel co weekend rozlewał się na okoliczne uliczki. Na tablicy ZAKAZ HANDLU przedsiębiorczy kupiec rozwieszał swój futrzany kram, a jeżeli akurat pojawił się patrol straży miejskiej, to zawsze mógł zacytować klasykę: „ja tu niczym nie handluję. Ta pani przyszła w tym futrze i w nim wychodzi.” Zresztą terenu do handlu było sporo, bo między blokami na Meander a planowaną Aleją KEN szumiał jeszcze zagajniczek.

Natolin, ulica Braci Wagów, a dalej - Belgradzka. A gdzie KEN? No KEN-u jeszcze nie zbudowali. Zdjęcie z folderu Gminy Ursynów.
Przelot nad Natolinem

O, tu to pięknie widać. Widać też, że bloki ulicy Meander faktycznie układają się w meander. Tak się złożyło, że w 1999 ówczesna Gmina Ursynów wydaje też swój album promocyjny i zamieszcza w nim kilka zdjęć lotniczych pokazujących Natolin właśnie. Poniżej spojrzenie znad ulicy Przy Bażantarni  w kierunku północnym.

Natolin widziany z powietrza znad Przy Bażantarni. Okładka folderu "Warszawa Ursynów" wydanego na potrzeby ówczesnej Gminy przez Biuro Obsługi Komercyjnej AIX.
Lot promocyjny

W albumie znajdziemy też ujęcie wschodniej części osiedla Na Skraju. Między Rosoła i Nowoursynowską stoją już pierwsze osiedla, ale mamy też ogromne pole do deweloperskiego popisu przy skrzyżowaniu z Nugat. Na razie zwijają się z niego resztki bazy budowlanej istniejącej tu od wczesnych lat osiemdziesiątych.

Ulica Rosoła, widok znad skrzyżowania z ul. Gandhi. Z lewej zaczyna budować Spółdzielnia Ursynów, z prawej Rezydencja Renoir dopiero w planach. Albo i nie. Zdjęcie znalezione w sieci, autor poszukiwany.
Rosoła z lotu ptaka

No dobrze. A na koniec wracamy do widoku sprzed wojny o bazar. Pętla autobusowa Natolin, a na niej klasyk epoki: śliczny autobus czerwony. Ikarus oczywiście, linia 185.

Autobus 185 w malowaniu z epoki na pętli Natolin Północny. Zdjęcie: Dariusz Kalinowski
Ikarus na Natolinie

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

6 KOMENTARZE

  1. Coś się Panu redaktorowi zdjęcia pomyliły. W 1999 roku bloki były już ocieplone. Na zdjęciu nie ma jeszcze bazaru. To jest zdjęcie z lat 80 z czasów, zanim bazar Na Dołku powstał. Nie rozumiem Pana zachwytu tym miejscem. W latach 90. to jeszcze był standard, ale teraz Warszawa jest europejskim miastem, a targowiska w Europie Zach. tak nie wyglądają.

    • Może i nie wyglądają, ale wystarczy zmienić projekt bazarku i zostawić go w spokoju tam gdzie jest.
      Przede wszystkim na zdjęciach widać nieco zieleni. Jeśli teraz zrobimy identyczne ujęcie zobaczymy w każdej wolnej przestrzeni kolejny budynek…

  2. Szanowna Pani, ależ przecież bloki Natolina na tym zdjęciu są już ocieplone. Bazarek jest widoczny po prawej, przy skrzyżowaniu z Aleją KEN, która w to miejsce dotarła w 1998 roku. A co do obecnego wyglądu targowiska to jestem baaardzo daleki od zachwytu. Pozdrowienia!

  3. Potwierdzam, zdjęcie 1999. Na tle Lasku Brzozowego wśród krzaków stoją segmenty jednorodzinne osiedla, które zostało ukończone w tym właśnie roku. Od tamtego roku mieszkam na Ursynowie. Co do bazarku, to proszę się przejść zapleczem tego cudownego obiektu. Bród i smród. Warzywa z chłodni w Broniszach sprzedawane jako te, które wczoraj jeszcze rosły na polach uprawnych z dala od miasta. Nie będę czuł sentymentu.

  4. Mam 20 lat i w latach kiedy powstaly te zdjecia mialem roczek i mieszkalem daleko od warszawy, ale zawsze ciekawilo mnie miejsca w ktorych jestem i ich odzwierciedlenie „jak bylo tu kiedys” . Obecnie przeprowadzilem sie do warszawy mieszkam tu rok własnie na przeciwko bazarku . ul wasilkowskiego.Powiem szczerze ze fajnie jest tak popatrzec na te zdj i powyobrazac sobie. Autor robi swietna robote . pozdrawiam

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?