Piękna rzecz. Kompletny projekt Ursynowa Północnego z 1975 roku. Na tym planie  narysowano wszystkie te atrakcje, które szykowali nam projektanci osiedla. Zapraszam na wirtualną wycieczkę palcem po mapie.

Najpierw nawigacja. Ulica Rosoła jest tu jeszcze ulicą Na Skraju, Pileckiego (d. Findera) to Poleczki-Kwiczołów a Ciszewskiego to Poleczki-Bis. Numery przy blokach to ich numery budowlane – o takie jak ten numer 727 na ścianie przy Wiolinowej 1.

Rzeźba nowoczesna na Wiolinowej, w tle mamy ciekawą tabliczkę z numerem budowlanym domu przy Wiolinowej 1: 727. Takie numery widoczne były jeszcze do połowy lat osiemdziesiątych. Fot. Włodzimierz Witaszewski
Wiolinowa 1 i rzeźba „Abstrakcja geometryczna”. 1978, fot. Włodzimierz Witaszewski

Wracamy do mapy. Pod Aleją KEN naniesione są stacje metra z wyjściami prowadzącymi w kierunku galerii handlowo-usługowych. Po stronie Pasażu Ursynowskiego w okolicach dzisiejszego kościoła znajdziecie dokładny opis, gdzie miało stać kino, dom handlowy SDH, szkoła średnia SPP i hotel.  Skrót ULK to lokalne centrum handlowe przewidziane przy Zamiany i Cybisa. Poniżej mapa w HD, więcej na niej widać. Kliknijcie prawym przyciskiem i „pokaż obraz” przeniesie was do innego wymiaru.

Mapę sporządziło Warszawskie Przedsiębiorstwo Geodezyjne w 1975 r.
Projekt Ursynowa Północnego z 1975 r., duży plik!

Kreski nad Surowieckiego, Jastrzębowskiego i Herbsta to kładki prowadzące do pawilonów handlowych. Skróty SE i SP oznaczają szkoły elementarne (zaplanowano 7) i podstawowe (zaplanowano 4 – nie powstały na Puszczyka i Stokłosy). W zasadzie to tyle, reszta jest dość oczywista. W razie pytań jestem do dyspozycji i życzę miłych wrażeń.

Ulica Wiolinowa, jesień 1976 roku. Pierwsze dwa bloki Ursynowa (dziś nr 11 i 13) już prawie-prawie gotowe. A sąsiadowi po prawej możemy na razie zajrzeć do mieszkania. Fot.: Włodzimierz Witaszewski.
Budowa ulicy Wiolinowej. 1976, fot. Włodzimierz Witaszewski

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?