A cóż to za pole, które przemierza procesja na Boże Ciało w roku 1996? To jest Aleja KEN. W przyszłości. Na razie mamy polną dróżkę przez wielką łąkę rozciągającą się przez cały Ursynów. Ale ciekawych obserwacji z epoki będzie podczas tego spaceru więcej.

Na ulicy Beli Bartoka, w którą skręciliśmy z przyszłej Alei KEN, wita nas otwarty widok aż po Rosoła. Oraz zaparkowana przy jezdni klasyczna ciężarówa (Jelcz chyba)  z jeszcze bardziej klasyczną brezentową budą.

Procesja idzie już ulicą Bartoka w kierunku Jastrzębowskiego. Po lewej zwraca uwagę zaparkowany Jelcz z gustownym brezentem. Fot. Adam Myśliński.
Procesja na Bartoka. 1996, fot. A. Myśliński

Z Bartoka procesja skręca w Jastrzębowskiego. Dzielni policjanci w mundurach z epoki (chyba jednak były ładniejsze niż te dzisiejsze) pilnują, aby nie doszło do potrącenia. A na poboczu podziwiamy ślicznego Forda.

Policja czuwa, a więc procesja może spokojnie iść Jastrzębowskiego. Nic nikomu się nie stanie. Fot. Adam Myśliński.
Dzielni policjanci pilnują. 1996, fot. A. Myśliński

Oprócz policji wiernych pilnuje także straż miejska. O ile pamiętam, funkcjonariusze nosili wówczas wzorowane na nowojorskich policjantach czapki z denkiem nie klasycznie okrągłym, lecz wpisanym w wielokąt. A może mi się pomyliło? Na zdjęciu poniżej załapał się też w dolnym lewym rogu muzyk, który przygrywał w Cafe Metro.

Na tle VW Transportera kroczy strażnik miejski w udającej nowojorską policję czapce z epoki, a w lewym dolnym rogu zdjęcia dostrzegamy muzyka grającego na pianinie w Cafe Metro. Fot. Adam Myśliński.
Prawie Nowy Jork. 1996, fot. A. Myśliński

Idziemy dalej wzdłuż bloków przy Zamiany. Przy ulicy znów klasyczna ciężarówa, tym razem to jest Star. Za nim wóz holenderskiej firmy przeprowadzkowej Corstjens.

Procesja idzie Jastrzębowskiego. Po prawej kolejna ciekawa ciężarówka, tym razem to kapitalistyczny pojazd firmy przeprowadzkowej Corstjens. Ale kto się przeprowadza w Boże Ciało? Fot. Adam Myśliński.
Pochód przy Zamiany. 1996, fot. A. Myśliński

Na chwilę się zatrzymamy i pomodlimy przed ołtarzem wystawionym przed blokiem na Zamiany 10.

Procesja na Boże Ciało przystanęła na Jastrzębowskiego. W tle dom przy Zamiany 10.
Przystanek przy ołtarzu. 1996, fot. A. Myśliński

Ruszamy dalej ulicą Jastrzębowskiego. Musiało być strasznie gorąco, przynajmniej sądząc po liczbie parasolek. Chmur jakoś nie widać.

Żar leje się z nieba, ale to już niedaleko. Procesja na Boże Ciało zmierza z powrotem w kierunku Alei KEN. Tej nieistniejącej. Fot. Adam Myśliński.
W czerwcowym upale. 1996, fot. A. Myśliński

I to już koniec? Nie, mamy jeszcze jedno zdjęcie. Trzy lata wcześniejsze, z innej parafii. To procesja idąca Dereniową. Warto zwrócić uwagę, że bloki Imielina mają tu wciąż oryginalne kolory. Jeszcze są przed akcją ociepleniową. Na dziś to tyle. Z Bogiem!

Procesja na Boże Ciało kroczy ulicą Dereniową. Zdjęcie z balkonu przy Dybowskiego: Wojciech Syroka.
Boże Ciało na Imielinie. 1993, fot. W. Syroka
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

3 KOMENTARZE

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?