Z przodu jeszcze straszą pozostałości zaplecza budowy bloków Ursynowa Południowego, w tle już jednak nowe dźwigi dźwigają symbole nowej ery. Ery deweloperów, którzy wypełnią puste działki. Na przykład te między Rosoła i Nowoursynowską.

W miejscu tych paskudnych baraków i dziurawego płotu wznosi się dziś szkoła Przymierza Rodzin. Po prawej mamy bloki przy Grzegorzewskiej. No a w tle, za widoczną ulicą Rosoła, powstają już pierwsze osiedla. Rolka filmu Andrzeja Kubika opisana jest „połowa lat ’90”, moim zdaniem to może być rok 1994. Albo ciut później.

Nowe bloki zaczynają wypełniać przestrzeń między Rosoła (na wysokości Grzegorzewskiej) i Nowoursynowską. Fot. Andrzej Kubik
Pierwszy nowy blok przy Rosoła. 1994, fot. Andrzej Kubik

To kolejny kadr z tej samej rolki. Znów chyba ulica Rosoła, jednak analiza dzisiejszego Street View nie za bardzo pozwala mi odnaleźć widoczny blok. Bo za nim mamy zabudowania Wolicy, ale ten dom? Wygląda trochę jak Nowoursynowska 143, ale jest za niski. No nie wiem – może pomożecie? Tak z ciekawości? Bo dalej będzie już łatwiej.

Biurowiec Natpoll przy Migdałowej, znak nowej ery. Drugim znakiem jest logo Commercial Union. Fot. Andrzej Kubik
Biurowiec nowych czasów. 1995, fot. Andrzej Kubik

Z piętra pawilonu przy pętli podziwiamy pierwszy nowoczesny biurowiec na Ursynowie, czyli Natpoll przy Migdałowej. Trochę wówczas mniejszy niż dziś. Na ścianie pyszni się logo Commercial Union. Pamiętacie ówczesny szał ubezpieczeń na życie? Nie mieliście przypadkiem w rodzinie osoby zwerbowanej wizją odcinania kuponów od sprzedanych polis, która wtykała wam doskonałe ubezpieczenie dożywotnie? I wspominała o tym przy każdym rodzinnym spotkaniu? Naprawdę nie?! Commercial Union dziś zwie się Aviva – gdyby ktoś pytał. I nadal oczywiście działa.

Pętla na Natolinie, widok w kierunku Meander. Zwróćcie uwagę, ile tu jest zaparkowanych aut! Fot. Andrzej Kubik
Pętla Natolin Płn. 1995, fot. Andrzej Kubik

Z tego samego miejsca możemy spojrzeć w drugą stronę i wobec braku zabudowy objąć w kadrze całą okolicę aż po bloki przy Meander i Na Uboczu. Zwróćcie uwagę, ile wówczas tu było parkingów i samochodów! Może to dzień targowy na bazarku Na Dołku?

Zdjęcia z okolic pętli pochodzą moim zdaniem z 1995 lub 1996 roku. Natpoll – jak podaje na swojej stronie – działa od 1995, więc na pewno nie jest to wcześniej. Na pętli stoi 503 i 504. Ten ostatni dojeżdżał tu do połowy 1995 (jak podaje trasbus.com) więc chyba byłby to właśnie ten rok. Jeżeli ktoś ma inne domysły – to bardzo proszę, czekam na komentarze. I bardzo dziękuję Andrzejowi Kubikowi za przekazanie negatywów.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

3 KOMENTARZE

  1. Tajemniczy blok to musi w istocie być Nowoursynowska 143 – wszystko się zgadza – pusta działka na pierwszym planie, długość budynku, układ balkonów. Problem jest tylko z wyższymi piętrami. Zapewne blok przebudowano podczas modernizacji 10 lat poźniej.

  2. Tajemniczy blok to nie Nowoursynowska 143 tylko 147A, budynek z deczka zarósł ale charakterystyczny układ balkonów i ilość kondygnacji nie pozostawia złudzeń że to to jest dokładnie ten dom. Ba, nawet przystanek (Grzegorzewskiej 02) znajduje się w tym samym miejscu. No i jeszcze jest charakterystyczny budynek jednorodzinny po prawej w głębi (Nowoursynowska 154), obecnie troszkę schowany za nowymi osiedlami

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?