Dziewczynki przed samotnym, nowiusieńkim Megasamem. Częstochowska Maryja na ulicach Ursynowa. Msza na wielkim polu między osiedlami. I mnóstwo bardzo ciekawych szczegółów. Oto obraz Ursynowa z wiosny 1981 roku uchwycony przez świetnego fotoreportera, Włodzimierza Pniewskiego.

Dziewczynki w strojach komunijnych na zdjęciu tytułowym otwierają procesję wokół parafii Zofii Barat. Wówczas to właśnie ta parafia z siedzibą w Grabowie obejmuje cały powstający blokowy Ursynów.

Procesja z obrazem NMP na Surowieckiego przy Nutki. Dziś w tym miejscu jest rondo Budowniczych Ursynowa. Fot. Włodzimierz Pniewski
Obraz na Surowieckiego przy Nutki. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Na zdjęciu wyżej procesja idzie ulicą Surowieckiego i zakręca w kierunku Megasamu. W tym miejscu znajduje się dziś rondo dumnie nazwane (jam to nie chwaląc się wymyślił) imieniem Budowniczych Ursynowa.

Dziewczynki komunijne przed Megasamem, który działa od niecałego roku. Fot. Włodzimierz Pniewski
Pochód przed Megasamem. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

To kolejne ujęcie Megasamu. Zwróćcie uwagę, jak tu pusto! Sklep działa dopiero od niecałego roku, jeszcze prywatna inicjatywa nie zdążyła się do niego przykleić rzędem budek i przyczep. Tak blaszak samu wyglądał w wersji pierwotnej.

Towarzyszące obrazowi Czarnej Madonny dziewczynki pod filarami budowanego wiaduktu na rogu Puławskiej i Findera (Pileckiego). Fot. Włodzimierz Pniewski
Pod filarami. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Minąwszy Megasam procesja przechodzi na Puławską i kieruje się w stronę Grabowa. Te dziwne konstrukcje to tymczasowe podpory budowanego wiaduktu na rogu Puławskiej i Findera (dziś Pileckiego).

Samolot Ił-18 nad procesją z obrazem NMP przemierzającą Grabów. Fot. Włodzimierz Pniewski
Samolot do nieba. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Zawarczało i nad głowami dziewczynek przeleciał startujący z Okęcia Ił-18 PLL LOT. Pochód kieruje się w stronę ulicy Tanecznej w Grabowie, czyli właśnie do kościoła św. Zofii Barat. A co z parafią Wniebowstąpienia? Jeszcze jej nie ma. Ledwie miesiąc temu ukończono budowę tymczasowej kaplicy.

Wierni zbierają się przy tymczasowej kaplicy przy Wiolinowej. A w tle ogromne puste pole między osiedlami Jary, Stokłosy i Imielin. Fot. Włodzimierz Pniewski
Wielkie pole osiedlowe. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Kaplica stanęła na wielkim polu między Wiolinową, Stokłosy i Herbsta. W pierwotnych planach miało tu być osiedlowe centrum handlowo-usługowe z basenami, hotelem, kinem i targowiskiem. Zaczęto tylko budowę tego ostatniego, niedokończone dzieło widzimy na zdjęciu poniżej.

Zakonnice na ławkach obok pierwszej ursynowskiej kaplicy. A targowisko? Miało powstać w tym niedokończonym pawilonie za nimi. Fot. Włodzimierz Pniewski, garnek.pl/zdyrma
Zakonnice na targowisku. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Plac budowy przyszłego kościoła Wniebowstąpienia jest już ogrodzony. Przydzielono także adres: Aleja KEN 101 i był to PIERWSZY budynek z adresem przy KEN właśnie. Przez długie lata nie tylko pierwszy ale i jedyny. Samą Aleję w jej pierwotnej wersji mamy poniżej.

Ponad procesją widać budowane bloki Imielina a horyzont po lewej zamyka Lasek Brzozowy. Fot. Włodzimierz Pniewski
Widok końca. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

Włodzimierz Pniewski zrobił to zdjęcie zapewne z bloku przy Wiolinowej 12. W tym ujęciu za procesją mamy powstające domy Imielina i zamykający widok po lewej stronie las – stawiam, że nie jest to Las Kabacki, tylko Lasek Brzozowy.

Delegacja NSZZ Solidarność na mszy. Za niewiele ponad pół roku transparent zwinie milicja. Fot. Włodzimierz Pniewski
Pierwsza Solidarność. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski

A tu ciekawostka – transparent Solidarności. Mamy wiosnę 1981 roku, związek w jest w pełni sił. Niewiele ponad pół roku później za rozwinięcie takiego transparentu będzie można trafić do więzienia. I tu powoli kończymy tę procesję po Ursynowie dziękując nieżyjącemu już fotoreporterowi Włodzimierzowi Pniewskiemu za przekazanie tych zdjęć z prywatnego archiwum. Prosimy nie korzystać z tych fotografii dla własnych potrzeb.

Żebrak (?) pod kaplicą przyszłej parafii Wniebowstąpienia. Fot. Włodzimierz Pniewski
Pod kaplicą. 1981, fot. Włodzimierz Pniewski
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Świetne zdjęcia i ciekawe opisy. Nie wiedziałem, że zagłębiony w ziemię, modułowy budyneczek przy kościele to pozostałości niedokończonego targowiska. Pamiętam, że w dzieciństwie intrygowało mnie to miejsce, bo nie było podobne do niczego innego na Ursynowie.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?