Następna stacja: Ursynów. Znaczy: Porzeczkowa. Tak pewnie by się nazywała, gdyby metro jeździło tędy w 1974 roku, kiedy zrobiono to zdjęcie. Bo to jest okolica stacji Ursynów, tylko wiecie. Ursynów – Wieś.

Archiwum Rodziny Pytko to fantastyczne źródło zdjęć. Fotograf Leopold Pytko złapał ursynowską wieś na chwilę przed tym, jak stała się miastem. To jest ulica Porzeczkowa. Widok na wschód. Ulica przebiegała tak z grubsza między dzisiejszymi uliczkami Artystów i Uczonych, czyli bocznymi wjazdami z KEN. Może fotograf stał tu?

Ulica Artystów i bardzo artystyczne podejście do stosowania znaku "Parking". Za fotografem jest drugie tyle znaków. Fot. Maciej Mazur
Ta sama okolica w 2014 r.

Jeżeli przyjąć, że Rolna – ówczesna główna ulica wiejskiego Ursynowa – przebiegała z grubsza śladem Alei KEN, a nie jest to hipoteza bezpodstawna, to za chwilę znakomicie odnajdziemy się w kolejnym historycznym miejscu. Wehikuł czasu przenosi nas kawałek dalej, na skrzyżowanie Rolnej ze Strzemienną.

Wylot ulicy Strzemiennej na Rolną, 19 maja 1974. W tym miejscu mniej-więcej wypadają dziś okolice Domu Sztuki. Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko
Strzemienna róg Rolnej. 1974, zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko

Tak z grubsza wyszło mi, że to w okolicy dzisiejszego Domu Sztuki. Czyli tak mniej więcej tu, może trochę dalej na północ niż nasza słynna wierzba z Wiolinowej.

Ta sama okolica w 2018 r.

I jeszcze jeden obrazek z okolicy. Kukułcza – piękna nazwa – prawda? Też krzyżowała się z Rolną. I proszę bardzo, oto jest skrzyżowanie. Kukułcza na wprost, Rolna podąża w lewo.

Ulica Rolna w kierunku południowym, okolice ulicy Kukułczej (dziś byłoby to na wysokości bloku przy Puszczyka 20). Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko.
Rolna róg Kukułczej. 1974, zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko

Gdybyśmy poszli kawałek tą Kukułczą, stanęli w cieniu krzaków kwitnącego w maju 1974 roku bzu, zamknęli oczy i zapytali się w myślach: ciekawe, jak będzie wyglądała ta okolica za czterdzieści lat, to zobaczylibyśmy to.

Ta sama okolica w 2014 r.

Skwerek, drzewka, ławki, blok przy Puszczyka 20. A Kukułcza? Kukułcza zniknęła. Najbliższa ulica Kukułcza znajduje się w Otwocku. A my budzimy się znów we współczesnym mieście.

Spragnionych papierowych podróży do przeszłości odsyłam do książki „Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa”. Kto kupi u osiedlowego wydawcy, dostanie w prezencie autograf i dedykację od autora.

Przejdź do sklepu
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?