Jaka kolejka po makaron – ci wszyscy ludzie panikują i stoją aby kupić makaron?! Nie, gdzieżby. Oni stoją, aby oddać makaron, który sami kupili. I mnóstwo innych rzeczy też.

W spożywczaku na dole – jedynym sklepie (oprócz Żabek) czynnym w niedzielę, zniknęły prawie wszystkie przeciery dla niemowląt. Do kasy kolejka, a w niej prawie każdy z puszkami, makaronem, sosami czy zupkami chińskimi. – I tak cały dzień? – pytam właściciela. – Tak jest – mówi. – Od rana kupują, co się da i co się może przydać.

To nie interesanci, to mieszkańcy Ursynowa przynieśli do urzędu dzielnicy dary dla Kijowian. 2022, fot. Maciej Mazur
Kolejka do urzędu. 2022, fot. Maciej Mazur

Panika w narodzie? Gdzie tam! Niedzielna błyskawiczna zbiórka dla mieszkańców Kijowa. Ogłoszona ledwie w sobotę i to na ostatnią chwilę, ale wieść rozeszła się błyskawicznie. W południe parking przed ratuszem pełen, w środku – tłum i cała sala obsługi zastawiona darami.

Pracownicy urzędu oraz radni przyjmujący dary dla Kijowian. 2022, fot. Maciej Mazur
Sala obsługi. 2022, fot. Maciej Mazur

Pomiędzy ludźmi, paczkami i wywożącymi je furgonetkami uwijają się urzędnicy. Burmistrz zabiegany, radni dzielnie pakują dary do pudeł. No, powiem wam – to naprawdę robi wrażenie.

Autobus 195 i wyrazy wsparcia dla walczących Ukraińców. 2022, fot. Maciej Mazur
Jesteśmy z wami w 195. 2022, fot. Maciej Mazur

Już dawno nic tak nie umocniło mojej wiary w ludzi jak niedzielna kolejka do urzędu dzielnicowego. Ogonek obywateli z siatkami, torbami i pudłami pełnymi wszystkiego, co tylko może się tam przydać. Byle tylko ten pomocowy entuzjazm nie minął wraz z pierwszym weekendem, bo coś mi się wydaje, że na Ukrainie pomocy będą potrzebować nieco dłużej i nie chodzi tylko o miłe wyrazy solidarności wyświetlane w miejskich autobusach.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?