Dziesięć lat tkwi w szczegółach. Szczegółach, które widzimy na zdjęciach lotniczych Tadeusza Sandury z maja 2008 roku. Szczegółach takich, jak całodobowa myjnia ręczna przy Rodowicza albo początek rozbudowy Leclerca.

Tę myjnię widzimy na zdjęciu tytułowym u dołu. Taki niebieskawy budynek. Myli porządnie, aczkolwiek pracownicy zawsze oferowali ekstra dodatek (na boku) w postaci super-wosku lub cud-środka do pielęgnacji skóry. Nawet, jeżeli siedzenia w Dużym Fiacie są akurat ze skaju. Trochę szkoda tej myjni – zwłaszcza, że po likwidacji kolejnej, naprzeciwko (też zresztą zlikwidowanej) pętli autobusowej Natolin, to już nie wiem, czy jeszcze jakaś ręczna myjnia w okolicy się ostała?

Północna część osiedla Stokłosy. Ulica Beli Bartoka, za skrzyżowaniem bloki przy Symfonii, kompleks sportowy i ulica Koncertowa. Zdjęcie z pokładu zdalnie sterowanego elektroszybowca zrobił Tadeusz Sandura.
Bartoka, Wokalna, Koncertowa, Symfonii, Okaryny. 2008, fot. Tadeusz Sandura

Tu mamy widok znad stacji Statoil w kierunku Bartoka. Przy KEN blok Edbudu dopiero wyrasta z ziemi. Zwróćcie uwagę, że bloki osiedla Stokłosy są jeszcze w malowaniu z połowy lat osiemdziesiątych. Już dramatycznie wyblakłym i łuszczącym się na potęgę.

Osiedle Stokłosy, ulice Jastrzębowskiego, Zamiany i - rzeczone - Stokłosy z budynkiem szkoły wyższej na Placu Wielkiej Przygody. Zdjęcie: Tadeusz Sandura.
Stokłosy z góry. 2008, fot. Tadeusz Sandura

U dołu ZWM, dalej Zamiany, po prawej u góry załapał się Plac Wielkiej Przygody. Zasadniczo zbyt wielu zmian do dzisiaj tu nie ma. I to akurat bardzo dobrze. Skoro o zmianach. Zmieniamy kurs o sto osiemdziesiąt stopni. Szok i niedowierzanie.

Pola Wilanowskie. Białe mury pośrodku to powstający szpital Medicover. Wyżej i w lewo - Świątynia Opatrzności, a dalej... za polami i lasami są Stegny, Pałac Kultury i cywilizacja. Fot. Tadeusz Sandura.
Szpital i peryferia. 2008, fot. Tadeusz Sandura

Wilanów. A raczej Pola Wilanowskie i dopiero wcinająca się zabudowa. Białe na środku to szpital Medicover. Polna droga obok to Aleja Rzeczypospolitej. Dalej wyrasta powoli korpus Świątyni Opatrzności Bożej. Ursynów oczywiście będzie po lewej stronie, poza kadrem. Skręcamy więc w lewo.

Skarpa Wiślana, po prawej Park Natoliński, dalej - sam Natolin. Zdjęcie znad Pól Wilanowskich wykonał szybowiec sterowany przez Tadeusza Sandurę.
Pola i lasy Wilanowa. 2008, fot. Tadeusz Sandura

Jesteśmy nad Parkiem Natolińskim. W oddali nasza dzielnica, z prawej strony wielkie pola, które dziesięć lat później zryje budowa Południowej Obwodnicy. Wyjdzie z Ursynowa tam, gdzie taka większa polana udeptanej ziemi. I to na razie tyle, czas lądować. Na koniec jeszcze jeden widoczek znad zabudowań SGGW.

Ulica Anody przechodząca za skrzyżowaniem w Rosoła, widok na południe. Po lewej budynki basenu SGGW, po prawej - Lachmana. W oddali Natolin. Zdjęcie: Tadeusz Sandura.
Anody i Rosoła. 2008, fot. Tadeusz Sandura
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. Pięknie na tych zdjęciach widać przestrzeń i zieleń wielkopłytowego Ursynowa i zagęszczenie tego wybudowanego współcześnie.
    I pomyśleć, że pod koniec lat 80. Ursynów był nazywany betonową pustynią!

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?