Którędy do Start Shop IKEA? Czy Bar Kabat jeszcze czynny? Czy w klubie Olimp jest disco? Którędy jeździ pospieszny autobus A? Plan Ursynowa z 1990 roku odpowie na każde pytanie z życia osiedla i jeszcze wam to wszystko pięknie narysuje.

Gdyby wessała was czarna dziura czasowa, to w ostatniej chwili zabierzcie koniecznie ze sobą ten plan. Ma spory format i świetną jakość, więc dla wygody podzieliłem go na trzy części. Całość prezentuję na końcu artykułu. Zacznijmy jednak od góry.

Północno-zachodnia część Ursynowa. Wyd. Bonarski, 1990
Ursynów Północny, 1990

To jest Ursynów Północny poszerzony o Służew nad Dolinką. Budowa metra wciąż trwa. I chociaż większość tuneli już zasypano, Aleja KEN pozostaje wciąż niezabudowaną przestrzenią między wyspami bloków. Przy Megasamie prężnie funkcjonuje targowisko. Przy Wokalnej nie ma jeszcze szkoły, za to jest – ważna informacja – budka telefoniczna. Na Zamiany zakupy zrobimy w RDT, ale za to nie odbierzemy poczty, bo ta wciąż mieści się na Wiolinowej. Teraz trochę w prawo.

Wschodnia część Ursynowa. Wyd. Bonarski, 1990
Ursynów Południowy i Wolica, 1990

To już Ursynów Południowy, Wolica i wschodnia część osiedla plus schemat komunikacji miejskiej. Dowiemy się z niego, że A i 182 objeżdżają remontowany mostek na Nowoursynowskiej. Z pętli na Wyścigach rusza klasyczny zestaw tramwajowy 4, 14, 19, 33 i 36. A ostatnim przystankiem na rubieżach cywilizacji jest Natolin Południowy. 104 i 177, którą to linię opisywałem już tutaj. Zwróćcie uwagę, że między Rosoła i Nowoursynowską wciąż mamy zaznaczony wielki teren oznaczony jako „teren budowy”. Przechodzimy na południe.

Ursynów Południowy, Natolin, Kabaty. Wyd. Bonarski, 1990
Natolin i Kabaty, 1990

Ursynów zasadniczo kończy się na ulicy Przy Bażantarni, aczkolwiek na marginesie (i to dosłownie) mamy już pierwsze wielkopłytowe bloki osiedla Kabaty. A teraz czas na informator, który doradzi, gdzie znaleźć speca, gdzie nabrać wody i co sprzedają w pawilonach handlowych. Przypomniało mi się, że na przykład w blaszaku przy Dereniowej był specjalistyczny sklep oświetleniowy „Polam” i kawiarnia „Przebiśnieg” a w pawilonie przy Nugat gorąco witał chłodny Igloopol.

Informator Ursynowski. Wyd. Bonarski, 1990
Informator Ursynowski, 1990

Rewers tego planu wydanego przez Wydawnictwo Andrzej Bonarski to także dokładny spis wszystkich usług, sklepów, barów, klubów i restauracji. Jest tego naprawdę sporo, więc podzieliłem go na dwie części. W pierwszej znajdziemy reklamę Start Shop IKEA (Bacewicz 8), Gerdy przy Surowieckiego, Komisu na Dereniowej i – mój faworyt – Przedsiębiorstwo Chemiczne CHEMAN. Na potęgę posępnego czerepu, nigdy o nim nie słyszałem!

Rewers planu Ursynowa. Spis usług i reklamy. Wyd. Bonarski, 1990
Sklepy, usługi, reklamy. 1990

A tu druga część spisu, tym razem reklamuje się RDT, Pewex, wypożyczalnia płyt kompaktowych w Batmarze (chociaż nie wiem, czy wówczas był to już Batmar), „Wymiana kaset Wideo WSS Społem” i Megasam. Z Pewexem oraz sklepem nocnym. Czynne do drugiej w nocy.

Rewers planu Ursynowa. Spis usług i reklamy. Wyd. Bonarski, 1990
Sklepy, usługi, reklamy (cz. 2) 1990

Na koniec plan w całości – awers i rewers. Jakość HD, pliki więc są spore. Po wyświetleniu musicie oczywiście kliknąć prawym przyciskiem myszy i wybrać „pokaż obraz” aby zobaczyć to w całości.

Plan Ursynowa, wyd. Bonarski. 1990.
Plan Ursynowa 1990, HD
Plan Ursynowa, wyd. Bonarski. 1990.
Plan Ursynowa 1990, informator. HD
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

5 KOMENTARZE

  1. Ciekawi mnie kilka braków na planie osiedla Stokłosy. Ktoś wie, kiedy powstało osiedle bloków na Okaryny? Wydaje mi się, że mniej więcej w tym samym czasie co budynek Zamiany 14 i szkoła na Wokalnej (chyba jednak 1989 rok). Z planu zamieszczonego w komentarzu powyżej wynika, że te budynki już istniały w 1990 roku…
    Zastanawia mnie też, co było pod adresem Herbsta 2 – kompletnie nie pamiętam, żeby tam coś stało, bo przecież budowało się metro….
    No i ostatnia zagadka – kiedy powstała myjnia pod adresem ZWM 12c

  2. Brak budynku Zamiany 12 to ewidentna niedoróbka. W roku wydania tej mapy otwarto tam sklep sieci Michel Badre, więc blok musiał już stać. Moim zdaniem powstał równolegle z niemal bliźniaczym domem przy Cybisa 6. Tam przez całe lata ’80 były dziury w zabudowie pod planowane pawilony handlowe. W końcu postawiono bloki. Co do tajemniczego budynku przy Herbsta 2 to stał tam przy przystanku taki blaszak spożywczy, klasyczny mały sklepik. Może miał taki adres? 1990 to już jest okres, gdy metro jest zasypane.

  3. Hm, a zielonego Ursynowa z ulicą Bekasów, Mysikrólika i Pustułeczki to czemu nie ma zaliczonego w poczet Ursynowa? Przecież to tzw. Stary Imielin… Może Pan zna odpowiedź historyczno-administracyjną tego rejonu? Pozdrawiam

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?