Dawno nie odwiedzaliśmy tej okolicy, czas nadrobić zaległości. Zwiedzimy dziś  Imielin z roku 1985. Wjeżdżamy elegancką dwupasmówką, ulicą Gandhi ledwie pół roku wcześniej przemianowaną z Nugat.

Po prawej mamy oczywiście bloki przy Hirszfelda, w centrum powoli buduje się kościół Św. Tomasza. Po lewej stronie natomiast uwagę naszą zwrócić może i powinien klasyczny Autosan, podstawowy sprzęt PKS-ów i przewozów pracowniczych z połowy lat osiemdziesiątych. Mimo dość ciepłej pory ten autobus wciąż ubrany jest w jesienno-zimową brezentową maskę w kolorze nieokreślono-brudnym, czego czarno-białe zdjęcie nam nie pokaże, więc musicie uwierzyć na słowo. Droga wycieczko, opuszczamy autokar i wchodzimy między domy.

Spacer ścieżką wzdłuż budowanych "trójek" na Hirszfelda. Fot. Andrzej Kubik
333 budowy szkół. 1985, fot. Andrzej Kubik

Trochę chodnikiem a trochę ścieżką, której wtedy nikt jeszcze nie nazywał „przedeptem” posuwamy się wzdłuż falującego swoją blachą płotu powstającej szkoły nr 333. Nie wygląda, aby konstrukcja tętniła budowlanym życiem – ale może to akurat był weekend? Przechodzimy na kolejną wielką budowę.

Wjazd na budowę szpitala od strony ulicy Findera (Pileckiego). Fot. Andrzej Kubik
Budowa Centrum Onkologii. 1985, fot. Andrzej Kubik

Za ulicą Findera (dziś Pileckiego) równie powoli pną się w górę mury Centrum Onkologii. Blacha falista ma tu też ogromne wzięcie, wystawiono z niej imponujący magazyn. Ciekawe, dokąd zmierza ten maluszek? Może spóźniony inżynier jedzie doglądać postępów realizacji planu?

Autorem wszystkich zdjęć z dzisiejszej krótkiej wycieczki jest Andrzej Kubik.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

  1. Przez pewien czas w tym skrzydle funkcjonowała SP 337 i równolegle Liceum, SP337 było prowadzone równolegle z SP333, które było bliżej bloków przy Hirszfelda 6 i 7. SP337 powstało prawdopodobnie dla wyżu demograficznego lat 80 ponieważ był wtedy nadmiar dzieci na tym poziomie nauczania. Pośrodku długo i mozolnie powstawał basen, który oddano do użytku w 1997 lub 1998 r.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?