Szybki montaż, odjazd, dojazd, muzyka przypominająca „ucieczkę z tropików”. Witamy na idealnym Ursynowie z roku 2002. Idealnym, bo pokazanym na filmie promocyjnym przygotowanym dla Dzielnicy Warszawa – Ursynów.

Jedyne, co siada, to jakość. VHS. Technologia DVD była jeszcze wówczas raczej ekskluzywna, YouTube wystartuje dopiero za trzy lata. Drobne mankamenty formy nadrabia jednak treść.

Film jest cudnym zapisem epoki. Mamy jeszcze jednopasmową Aleję KEN, w miejscu dzisiejszego ratusza szumi kępa drzew. Na Natolinie czekają jeszcze ogromne, niezabudowane przestrzenie. Kościół przy Stryjeńskich wciąż w gotyckiej formie z czerwoną cegłą.

Skoro przed nami wejście do stacji Imielin, to zarośla po prawej stronie są przyszłym placem budowy przyszłego ratusza dzielnicy, która chwali się tym filmem promocyjnym.
Ratusz jeszcze w lesie

Policjanci jeżdżą Fordem Focusem z czarną rejestracją z czasów MO. O rozrywkę dba otwarte niedawno Multikino i wypożyczalnia VHS Beverly Hills. Aleję KEN dopiero co zbudowano. Ma jeden pas ruchu, ale wreszcie połączyła Kabaty z Ursynowem Północnym. Park Jana Pawła II parkiem jest raczej z nazwy – zasadzone tam drzewa nie przekraczają zasadniczo dwóch metrów, ale za to działa już fontanna przed kościołem. Wszystko znajdziecie w tym filmie i koniecznie zwróćcie uwagę na scenariusz. Oto garść cytatów:

„Ursynów ma nowoczesną, ciekawą i zróżnicowaną architekturę. Władze Ursynowa chcą, aby mieszkańcy na piechotę mogli dojść do krytego basenu. Kiedyś Ursynów nazywany był z przekąsem 'sypialnią Warszawy’. Czy tak jest nadal? Hazardziści i wielbiciele koni mają przy Puławskiej tory wyścigów konnych.”

Kościół przy Stryjeńskich jeszcze w swojej surowej, pierwotnej formie. Na pierwszym planie ulica Belgradzka, a całość sfilmowana z wysokiego piętra Galerii Ursynów. Kadr z filmu promocyjnego dzielnicy.
Jeszcze gotyk

Mają więc rację autorzy filmu, stwierdzając na koniec: Ursynów – tutaj się dobrze mieszka, pracuje i odpoczywa!

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?