Panorama Dnia

Świetny pomysł: sklejone kadry z czołówki serialu tworzą panoramę Ursynowa Północnego

4399
Sklejone kadry z czołówki serialu "Alternatywy 4". Wykonanie i opis kluczowych fragmentów: Sławek Boksz.
Panorama z czołówki

Oto krótki przewodnik po czołówce serialu „Alternatywy 4”. Czołówka sklejona i dokładnie opisana, więc już nie musicie się zastanawiać, co tam właściwie widać. Widać Ursynów Północny z 1982 lub 1983 roku. Powiększcie i podziwiajcie.

Dopiero z tej perspektywy dokładnie widać, że ówczesne osiedle składało się w zasadzie z wysp bloków rozrzuconych na ogromnej przestrzeni. Jeszcze nie zaczęła się budowa metra, więc pośrodku Ursynowa mamy wielką łąkę. Który to może być rok? Zasadniczo serial kręcono w latach 1982-83, więc któryś z nich. Na premierę czekał do 1986, wówczas już wyglądało to trochę inaczej.

Zdjęcia z czołówki posklejał i opisał Sławomir Boksz. Drobna poprawka: Zamiany 12 to jest raczej Zamiany 10 i nie wiem, czy przypadkiem punkt opisany jako „Dunikowskiego 1” to nie jest blok przy Herbsta 4, ale jest tak niewyraźny, że naprawdę trudno oceniać. W każdym razie – wielkie dzięki i szacunek za pomysł!

A poniżej przegląd najbardziej charakterystycznych miejsc pokazywanych w serialu. Ten wybór i opis to już moja sprawka.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

5 KOMENTARZE

  1. Miało być Herbsta – tam gdzie kiedyś pewien pan głosił dziwne kazania z balkonu. Ale przez pomyłkę spisałem złą nazwę ulicy i wyszło Dunikowskiego. A przy Zamiany rzeczywiście pomyliłem budynki i jest numer 10

  2. Dach z którego nagrywano czołówkę prawie na pewno nie jest dachem ZWM 12b. Po pierwsze zdecydowanie za daleko jest sklep spożywczy (obecnie Biedronka), po drugie na przeciwko ZWM12b nie ma wysokiego budynku. Tak więc to musi być ZWM 18 (a wysoki blok naprzeciwko to ZWM 15)

  3. Górka Rogala pojawia się też chyba w drugim odcinku, jak Balcerek jedzie do nowego lokum na Alternatywy, to przejeżdża obok niej

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?