Jeszcze wczoraj prowadził tędy off-roadowy skrót przez Skarpę do Wilanowa, dziś już wstępu oficjalnie nie ma. Jest teren budowy ekspresówki. Zniknęły drzewa i odsłoniła się nowa perspektywa. A jak było dawniej?

Zejście ze skarpy na pola wilanowskie. Po lewej na dole widać strumień, więc jest to chyba zejście na wysokości stajni przy Nowoursynowskiej. Fot. Adam Myśliński.
Zejście ze skarpy, 1986. Fot. A. Myśliński.

Dawniej było tak. To jest z grubsza to samo miejsce latem 1986 roku. Wąska polna droga na wysokości stajni przy Nowoursynowskiej prowadzi w dół, na pola Wilanowa – a właściwie na pola SGGW. Uczelnia prowadzi tam uprawy eksperymentalne i dopiero za lat dwadzieścia zamiast modyfikowanych zbóż wyrosną tam domy Miasteczka Wilanów. Ostatnio ta dróżka służyła jako skrót drogowy. W godzinach szczytu co więksi kozacy terenowymi wozami omijali tędy korek w Dolinie Służewieckiej. Napisałem: „terenowymi”? Miałem na myśli oczywiście „służbowymi”, bo nie ma bardziej terenowego pojazdu niż służbowa Skoda. Wiadomo. Wkrótce… Wróć. Za trzy lata jak dobrze pójdzie zjedziemy tędy elegancką droga i skończy się kombinatoryka.

Wycięcie drzew na koronie Skarpy odsłoniło widok z Kokosowej na pola wilanowskie. Zaraz wjedzie tu sprzęt i rozpocznie się budowa ekspresówki. Fot. Maciej Mazur.
Nowy widok ze skarpy. 2018. Fot. M. Mazur

Na razie budowa ekspresówki wygląda tak. Niezbyt pięknie? Dobrze, że w ogóle wygląda i wreszcie kończy się ta wyjątkowo długa procedura urzędnicza od ogłoszenia przetargu po wjazd ekip z piłami mechanicznymi. Cały ten teren zmieni się oczywiście nie do poznania, więc pożegnajmy te widoki godnie – jeszcze dwoma wspomnieniami z roku 1986, gdy na Polach Wilanowskich biegały sarny i bażanty, nad nimi wznosiła się zadrzewiona Skarpa a na skarpie stały prehistoryczne z naszego punktu widzenia zabudowania wiejskiej Wolicy.

Zabudowania wsi Wolica na szczycie Skarpy. Czyli latarnia na słupie byłaby chyba przy Kokosowej. A może Nowoursynowskiej? Fot. Adam Myśliński.
Zagrody Wolicy
Ten murek to pewnie poidło dla zwierząt hodowanych przez SGGW na polach doświadczalnych u podnóża Skarpy. W tle kominy Siekierek. Z prawej Wigry 3. Fot. Adam Myśliński.
Na polach Wilanowa

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?