W wyborczy weekend niejeden z lokalnych polityków marzy pewnie wcale nie o dzielnicowym ratuszu, tylko o ulicy Wiejskiej. W takim razie zapraszam na wiejską ursynowską. Do korzeni dzielnicy.

Na początek pytanie tytułowe: co się stało z tą chatą? Stała na starym Imielinie, przy ulicy Bekasów, numer chyba 61. Zdjęcie pochodzi z roku 1995 i to może być ostatni zarejestrowany widok tego domu. Później zniknął. Spłonął jak Chata Turecka przy Kokosowej? A może po prostu go rozebrano? Ktokolwiek wie? Dwadzieścia kilka lat temu ta okolica wyglądała zupełnie inaczej niż dziś.

Kwitnące mlecze na łące przy Pileckiego. Za ulicą klub Olimp w pawilonie przy Dunikowskiego. Nie przegapcie klasycznego Żuka! Fot. Iwona Desperat
Kwiatki przy Pileckiego. 1995, fot. Iwona Desperat

Na zdjęciu powyżej mamy śliczną łąkę przy Pileckiego naprzeciwko widocznego w tle ceglastego pawilonu Klubu Olimp na Dunikowskiego. Gdy odejdziemy nieco dalej, zobaczymy Jeziorko Imielińskie.

Stary Imielin z jeziorkiem i powstającą zabudową jednorodzinną. W tle bloku przy Dunikowskiego. Fot. Iwona Desperat
Pejzaż z jeziorem. 1995, fot. Iwona Desperat

To też rok 1995. Jeziorko jeszcze nie jest zarośnięte, ogrodzone płotami i otoczone zabudową. Krajobraz rozciąga się tu raczej sielski i przypomina nam o wsi Imielinek, która była tu dawnymi czasy.

Jeziorko Imielińskie. Zabudowa okolicy postępuje, acz bardzo powoli. Fot. Iwona Desperat
Na brzegu jeziora. 1995, fot. Iwona Desperat

Kilka zabudowań Imielinka jeszcze całkiem niedawno można było podziwiać przy ulicy Bekasów. To zdjęcie zrobiłem w 2006 roku.

Spojrzenie w przeszłość na ulicę Bekasów od Pileckiego. To Ursynów, według MSI: Stary Imielin, a historycznie - wieś Imielinek. Fot. Maciej Mazur.
Wieś Imielinek. 2006, fot. Maciej Mazur

Poza tą chatą ze zdjęcia tytułowego, był jeszcze dom Janiszewskich z kapliczką wystawioną przez gospodarzy. Dziś ceglanego domu już nie ma, figura Maryi została. Strzeże parkingu obok niewielkiego biurowca.

Przed domem Janiszewscy wystawili w 1960 roku figurę. Figura przetrwa ponad pół wieku, dom już nie. Fot. Maciej Mazur.
Na ganku u Janiszewskich. 2006, fot. Maciej Mazur

Pozostajemy w wiejskich klimatach. Przejdziemy teraz przez Puławską w kierunku Grabowa i cofniemy się do roku 1977. Trwają prace polowe. Słupy w tle to stacja radiowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych położona za ulicą Taneczną. Prowadzenie prac w pobliżu tego strategicznego ośrodka wymagało podobno specjalnego zezwolenia.

Za koniem i Panem Kazimierzem Laskowskim, który podarował to zdjęcie, widoczna radiostacja MSZ między ulicą Taneczną i Poloneza. Prowadzenie prac polowych w pobliżu anten wymagało uzgodnienia z czynnikami, ale ministerstwo wypłacało też odszkodowania.
Nie przeszkadzać w nasłuchu! 1977, fot. Kazimierz Laskowski

Nie mylić z podobnymi masztami stojącymi w Dąbrówce przy ulicy Karmazynowej. Tam też jest stacja Ośrodka Łączności Dalekosiężnej MSZ. Pozostańmy w Grabowie. Na horyzoncie widać już nadciągającą cywilizację wielkopłytową. To buduje się Ursynów.

Widok z pól Wyczółek na wschód, w kierunku powstającego Ursynowa - o prowadzonej wielkiej budowie świadczą wystające ponad trawy dźwigi. Zdjęcie z kolekcji Kazimierza Laskowskiego.
Na wschodzie cywilizacja. 1977, fot. Kazimierz Laskowski

Wielkomiejska zabudowa zmieni krajobraz wsi grabowskiej i imielińskiej. Więc tym bardziej warto łapać jej resztki. W końcu wszyscy pochodzimy ze wsi, prawda? Adres naszego parlamentu wydaje się trafiony w punkt. Do widzenia, żegnam się pięknym zachodem słońca nad Jeziorkiem Imielińskim w 2006 roku.

Nie, kochani. To nasze lokalne Jeziorko Imielińskie. Przystań. I podziwiaj. Fot. Maciej Mazur.
Giżycko czy Mikołajki? 2006, fot. Maciej Mazur
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Pierwsza sprawa to nie jest Imielinek tylko Stary Imielin a ta chata strzechą kryta należała do Państwa Walędzik i spłonęła

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?