Myślicie, że jeżeli chodzi o szkołę , to dziś dzieci mają pod górkę? No skąd. Spójrzcie tylko na świetne zdjęcie Andrzeja Kubika z 1985 roku. Zrobione jest z Górki Imielińskiej przy Szolc-Rogozińskiego w kierunku nowej szkoły i przedszkola przy Teligi. I co, jest pod górkę?

Jest też oczywiście z górki – wszystko zależy od punktu widzenia. Przy spojrzeniu nieco dalej zobaczymy jeszcze budowany pawilon handlowy przy Polinezyjskiej. Dziwne. Wydawało mi się, że wówczas był już gotowy. Może popełniłem błąd przy datowaniu zdjęcia i to nie jest 1985 rok? Poniżej druga fotografia z tej serii.

Widok z Górki Imielińskiej na ulice Nugat i Rosoła. Po lewej w oddali stoi taki ciekawy kolorowy autobusik Jelcz. Mam wrażenie, że parkował tam długo. Fot. Andrzej Kubik
Łąka Na Skraju. 1985, fot. Andrzej Kubik

Tym razem spoglądamy trochę bardziej na prawo. Widzimy bloki wschodniej części osiedla Na Skraju oraz taki ciekawy szczegół: na parkingu przy Teligi (lewy górny róg) stoi kolorowy autobusik. Bez wątpienia to Jelcz i mam takie wrażenie, że stał on tam bardzo długo. Ale co tam Jelcz – oto prawdziwy hicior. Zeszliśmy z górki, stoimy na rogu Rosoła i Ciszewskiego.

Rosoła róg Ciszewskiego. Biegacze starają się nadążyć za uciekającym rowerzystą? Fot. Andrzej Kubik
Biegiem za rowerem. 1985, fot. Andrzej Kubik

Ten rower, ci biegacze, te kolory! Autor miał świetne oko. Nie mam oczywiście pojęcia, co to był za bieg. W połowie lat osiemdziesiątych „Życie Warszawy” (chyba) organizowało takie imprezy biegowe pod swoim patronatem, może to jedna z nich? Na kolejnym zdjęciu ta sama okolica.

Ciszewskiego róg Rosoła. Widok na zachód. Fot. Stefan Ciara, nad. Adam Ciara
Ciszewskiego róg Rosoła. 1985, fot. Stefan Ciara

Tym razem patrzymy od strony Ciszewskiego na zachód. To i następne zdjęcie nadesłał Piotrek Ciara, który ma przy okazji prośbę o pomoc w identyfikacji podwórka ze scenką rodzinną, którą znalazł w domowym albumie. Ja bym stawiał na okolice ZWM i to na blok przy ZWM 15 widziany od strony Jastrzębowskiego, ale mogę się mylić. Więc może pomożecie Piotrowi zlokalizować wspomnienia z dzieciństwa?

Obrazek rodzinny na jednym z podwórek osiedla Stokłosy. Fot. Stefan Ciara, nad. Adam Ciara
Rodzinna scena, os. Stokłosy. 1981, Fot. Stefan Ciara

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. To nie jest blok ZWM 15 od strony Jastrzębowskiego. Mieszkam w 1 klatce tego bloku od 1980 r. Brakuje tu śmietnika po lewej stronie zdjęcia.Pasowałby mi tu blok zamiany 5 od strony szkoły. Był tam kiedyś park

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?