Kocham zdjęcia komunijne. Uchwycone w kadrze podekscytowanie, dokazujące brzdące i lekko zdenerwowana rodzina. Otwierając kolejny majowy sezon, dziś przeniesiemy się do 1989 roku. Pstryk i mamy zatrzymany w kadrze obraz sprzed kościoła bł. Władysława z Gielniowa.

Raczej ciepło, a w garniturze to pewnie nawet gorąco. Ale to nic, trzeba wytrzymać, w końcu to bardzo ważna chwila. Pierwsza Komunia na zdjęciach z archiwum Anny Stefańskiej. Majowy dzień na południowym Natolinie. Nieliczne auta zaparkowane wzdłuż Przy Bażantarni, niczym jeszcze nie zasłonięty widok na Park Natoliński. I kolejne zdjęcie, tym razem spójrzmy w lewo.

Rodzinne zdjęcie komunijne przed kościołem bł. Władysława z Gielniowa. Za ulicą pawilon spożywczy firmy "PHS" przy Raabego. Z arch. Anny Stefańskiej
Pawilon PHS na Raabego. 1989, arch. Anny Stefańskiej

Sąsiedzi już sobie poszli, znikają między blokami przy Raabego. Sklep sieci PHS zapewne nieczynny, w końcu święto. Przed sklepem wprawne oko wypatrzy terenówkę z brezentową budą. Czy to GAZ, nieustraszony pogromca socjalistycznych bezdroży? Jeszcze kilka lat wcześniej byłby pewnie niezastąpionym środkiem transportu na bezdrożach Natolina, ale w 1989 ulice są już zbudowane i można dojechać na miejsce dużym Fiatem. Tym brązowym zaparkowanym przy krawężniku na zdjęciu poniżej. Za chwilę odjedzie.

Jak opisuje nadsyłająca zdjęcie Magdalena Słowińska: komunia siostry ciotecznej w kościele Władysława z Gielniowa. Właściwie już chyba po komunii, więc nabożne skupienie ustąpiło miejsca radości. Budynki po prawej to oczywiście ulica Raabego.
W maju Przy Bażantarni. 1990, arch. Magdaleny Słowińskiej

To prawie to samo miejsce, tylko rok później. No i inna komunia, bo to zdjęcie nadesłała Magdalena Słowińska. Ekscytacja i dokazujące brzdące są? Są. A więc wszystko w porządku. I na koniec coś wielkiego. Wielki skład jeszcze większych płyt.

Komunijne zdjęcie w ogródku przy Lokajskiego. A w tle sterta płyt pod budowę osiedla na rogu Przy Bażantarni i Rosoła. Nad. Magda Słowińska.
W ogródku przy Lokajskiego. 1990, arch. Magdaleny Słowińskiej

Pozując do zdjęcia w ogródku przy Lokajskiego w tle mamy ogrodzoną bazę budowlaną na rogu Rosoła i Przy Bażantarni. Cztery małe Fiaty i Zastawa jeszcze nie wiedzą, że wkrótce ich czas się skończy i pozostaną tylko na tych pięknych komunijnych zdjęciach sprzed lat.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?