Kocham zdjęcia komunijne. Uchwycone w kadrze podekscytowanie, dokazujące brzdące i lekko zdenerwowana rodzina. Otwierając kolejny majowy sezon, dziś przeniesiemy się do 1989 roku. Pstryk i mamy zatrzymany w kadrze obraz sprzed kościoła bł. Władysława z Gielniowa.
Raczej ciepło, a w garniturze to pewnie nawet gorąco. Ale to nic, trzeba wytrzymać, w końcu to bardzo ważna chwila. Pierwsza Komunia na zdjęciach z archiwum Anny Stefańskiej. Majowy dzień na południowym Natolinie. Nieliczne auta zaparkowane wzdłuż Przy Bażantarni, niczym jeszcze nie zasłonięty widok na Park Natoliński. I kolejne zdjęcie, tym razem spójrzmy w lewo.
Sąsiedzi już sobie poszli, znikają między blokami przy Raabego. Sklep sieci PHS zapewne nieczynny, w końcu święto. Przed sklepem wprawne oko wypatrzy terenówkę z brezentową budą. Czy to GAZ, nieustraszony pogromca socjalistycznych bezdroży? Jeszcze kilka lat wcześniej byłby pewnie niezastąpionym środkiem transportu na bezdrożach Natolina, ale w 1989 ulice są już zbudowane i można dojechać na miejsce dużym Fiatem. Tym brązowym zaparkowanym przy krawężniku na zdjęciu poniżej. Za chwilę odjedzie.
To prawie to samo miejsce, tylko rok później. No i inna komunia, bo to zdjęcie nadesłała Magdalena Słowińska. Ekscytacja i dokazujące brzdące są? Są. A więc wszystko w porządku. I na koniec coś wielkiego. Wielki skład jeszcze większych płyt.
Pozując do zdjęcia w ogródku przy Lokajskiego w tle mamy ogrodzoną bazę budowlaną na rogu Rosoła i Przy Bażantarni. Cztery małe Fiaty i Zastawa jeszcze nie wiedzą, że wkrótce ich czas się skończy i pozostaną tylko na tych pięknych komunijnych zdjęciach sprzed lat.