Zaraz, przecież Migdałowa nie krzyżuje się z Nowoursynowską?! Dziś nie. Ale latem 1972 krzyżowała się jak najbardziej. I nawet była z grubsza w tym samym miejscu, co dziś. Zapraszam na letnią wycieczkę po wiejskim Natolinie na jak zawsze świetnych zdjęciach z archiwum Rodziny Pytko.

Rzut oka na stare mapy uzmysłowi nam, że Migdałowa jakimś cudem zachowała swój przebieg. Straciła tylko połączenie z Nowoursynowską. Ale już ten krzyż na zdjęciu tytułowym nadal możecie znaleźć. Chyba na trochę nowszą formę, ale jest. Szukajcie w tej okolicy:

1972. Brukowana Nowoursynowska
Obok nadal brukowanej Nowoursynowskiej znajdują się na warszawskiej skarpie pola, namioty foliowe oraz inspekty doświadczalne SGGW działające do dzisiaj i okresowo otwarte dla zwiedzających. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Bo to akurat łatwe do zlokalizowania. Nowoursynowska na tym odcinku nadal jest brukowana, po prawej stronie nadal mamy ogrodzony teren SGGW. Aktualnie perspektywę zdjęcia zamykałby nam płot budowy obwodnicy. Wróćmy jednak do Migdałowej. Oto i ona.

1972. Migdałowa w stronę Moczydła
Ulica Migdałowa – prawdopodobnie w kierunku zachodnim, w stronę Moczydła. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Fotograf daleko nie odszedł od Nowoursynowskiej. Patrzy na zachód, więc tam w oddali rysują się chyba zabudowania Moczydła. Podejdźmy bliżej i spójrzmy przez pole kukurydzy. Czy to nie jest PGR Moczydło? Głowy nie dam, ale tak mi wygląda.

1972. Wieś natolińska
Zabudowania ursynowskiej wsi za polem kukurydzy – dziś gdzieś na Natolinie. Wygląda jak okolice Moczydła? Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Na kolejnej fotografii mamy skrzyżowanie Migdałowej z Mandarynki, która odbija w lewo, na południe. Czyli znów niedaleko padło jabłko od jabłoni, czy też mandarynka od migdałów. Są nadal w pobliżu, chociaż już się nie krzyżują.

1972. Migdałowa róg Mandarynki
Bakaliowo – cytrusowe skrzyżowanie wśród ursynowskich pól. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Maszerując wśród pól widzimy zżęte zboże. Akcja żniwna się kończy, więc pora roku podobna jak obecnie. Upał też chyba podobny.

1972. Ursynowskie żniwa
Sznurka do snopowiązałek – jak widać – w 1972 roku jeszcze nie brakowało. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Jeszcze jedno spojrzenie na obfite plony natolińskich pól i powoli będziemy już się żegnać. Czas wracać do miasta. A jak wrócimy?

1972. Kukurydzę widzę
Kukurydza się ursynowskim farmerom udała. Okolice Nowoursynowskiej i Migdałowej. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Wrócimy oczywiście autobusem 104, do którego dziarsko maszeruje zatrzymany w kadrze pan bez koszulki. Daleko nie mamy. Ot – miły spacerek po bruku w cieniu drzew.

1972. Nowoursynowską topless
Zdjęcie wykonane w pobliżu Migdałowej. Młody mężczyzna dziarsko maszeruje w kierunku pętli autobusowej, w tak upalny dzień bardziej komfortowo spaceruje się bez koszuli i łatwiej o opaleniznę. Zdjęcie z archiwum Rodziny Pytko.

Wszystkie zdjęcia pochodzą z archiwum Rodziny Pytko. Reprodukcja tylko za zgodą nadsyłającego fotografie pana Jerzego Pytko.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Nie mogę znaleźć tego krzyża przy rogu Nowoursynowskiej i Migdałowej. A propos. Jestem potomkiem Służewskich herbu Radwan, właścicieli Służewa i Woli Służewskiej (Wolicy). I mieszkam na Ursynowie chociaż we wsi Jemielino która należała do innej rodziny

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?