Usiądźcie wygodnie, zróbcie popcorn, będzie projekcja. Krótki film VHS z życia osiedla. Wizyta w sklepiku BiS, spacer na Kazurkę i szkoła latania na paralotni. Kwiecień 1993. Gotowi? Zaczynamy.

Film nadesłał Paweł Krakowski, urodzony 26 kwietnia 1993. Nagranie powstało dzień wcześniej, o czym świadczy pojawiająca się na nim data.  Po projekcji jeszcze krótka dogaducha.

Albo ostatnio nie mam szczęścia, albo paralotnie się przejadły albo przepisy zakazują osiedlowych startów – ale nie zdarzyło mi się przez kilka ostatnich lat, abym w okolicach Kazurki widział takie piękne loty. Na polach Wilanowa na południe od parku Natolińskiego – owszem, latają. A przecież dawniej, panie…

Pan paralotniarz leci w kierunku ulicy Kazury, przed sobą ma piękną łąkę. Za kilka lat już tak nie poleci, bo przyrżnie w nowe bloki przy Pileckiego. Nadesłała Anna Soboniak.
Loty w 1997, nad. Anna Soboniak

Na tych dwóch zdjęciach mamy loty z połowy lat dziewięćdziesiątych. Osiedle kończy się skrętem z parkingu, jeszcze nie zbudowano garażu i bloków przy łuku Pileckiego. Fotografia poniżej zrobiona jest u podnóża Kazurki. Bystre oko wypatrzy nie tylko czaszę paralotni ale i napis LEGIA Moditalia na nogawce spodni od dresu.

Na zboczu Kazurki. Uwagę zwraca paralotnia, rower i ten dres z napisem Legia Moditalia. Fot. Józef Przetakiewicz
Loty w 1996, fot. Józef Przetakiewicz

Na ostatnim zdjęciu mamy piękny górski rower. Ciekawe, kto zauważył, że na ujęciu zrobionym pod BiSem stoi żółty BMX? Wiosną 1993 roku zapewne był to obiekt zazdrości połowy podwórka.

Gdybyście mieli w swoich domowych archiwach na zakurzonych VHS jakieś osiedlowe sceny, to podzielcie się koniecznie tak, jak to zrobił Paweł Krakowski! Deep Fake wiele potrafi dziś zrobić, potrafi ożywić stare fotografie, ale jednak co oryginał to oryginał.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?