Biało wtedy, biało dziś

Zima w 1978 i pierwszy śnieg 2022 w tych samych miejscach

1491
Plac zabaw przy szkole nr 81 na Puszczyka. Fot. 1978: Włodzimierz Witaszewski, 2022: Maciej Mazur
Biały plac zabaw, 1978/2022

Drzewa nieco urosły, nie da się ukryć. Zniknęła górka, przybyło nowoczesne boisko i plac zabaw. Zanim stopniał pierwszy śnieg jeszcze udało mi się uchwycić kilka zdjęć porównawczych między zimą 1978 i późną jesienią 2022.

Na zdjęciu tytułowym mamy oczywiście szkołę nr 81 przy Puszczyka. Wtedy, 44 lata temu, była pierwszą szkołą na Ursynowie i chlubnym wyjątkiem wśród uniformizowanych „tysiąclatek” – nowy projekt, nowoczesny design, ludzkie podejście do ucznia, otwarte otoczenie. Zasadniczo te szczytne ideały zostały i wciąż się sprawdzają. Drzewo tylko urosło a szkoła i bloki pokryły się warstwą ocieplenia. No ale nic dziwnego, mamy w końcu zimę, prawda?

Rzeźba pawia na Wiolinowej przy Pięciolinii. Fot. 1978: Włodzimierz Witaszewski, 2022: Maciej Mazur
Paw na Wiolinowej, 1978/2022

Niedaleko szkoły, między Wiolinową i Pięciolinii, stoi sobie rzeźba pawia, efekt pleneru rzeźbiarskiego z lata 1977 roku. W śnieżnym otoczeniu prezentuje się doskonale, po remoncie sprzed kilku lat wciąż jest jak nowa. W 1978 wyglądała trochę surrealistycznie pośrodku tego zimowego krajobrazu, dziś wtopiła się w otoczenie i skryła pod większymi drzewami. Swoją drogą – nieźle nam te drzewa rozrosły się, prawda? Dobrze to widać na kolejnej fotografii.

Pięciolinii przy Puszczyka. Drzewa przez te prawie 45 lat trochę nam urosły. Fot. 1978: Włodzimierz Witaszewski, 2022: Maciej Mazur
Drzewa trochę urosły, 1978/2022

Tym razem jesteśmy na Pięciolinii i patrzymy w kierunku bloków stojących przy Puszczyka. Na pierwszy rzut oka można nie uwierzyć, ale to jest to samo podwórko. W dzisiejszej perspektywie domy przy Puszczyka wydają się stać nieco dalej, ale to tylko takie złudzenie. A na koniec wracamy na Wiolinową pod numer trzynasty.

Wiolinowa 13. Szpaler drzew po lewej - zabezpieczoany podczas budowy osiedla - pochodzi jeszcze z czasów wiejskich. Fot. 1978: Włodzimierz Witaszewski, 2022: Maciej Mazur
Drzewa ze wsi, 1978/2022

Skoro zdjęcie po lewej pochodzi z 1978 roku i skoro jest na nim szpaler drzew i ten sam szpaler odnajdujemy na fotografii aktualnej, to znaczy, że te drzewa stoją tu od grubo ponad półwiecza. Czyli muszą pamiętać czasy, gdy zamiast bloków otaczały je gospodarstwa. Zapewne rosły wzdłuż płotu wiejskiego obejścia a w miejscu chodnika ciągnęła się polna droga. Tak to z grubsza sobie wyobrażam i coś czuję, że nie jest to wyobrażenie zbyt dalekie od rzeczywistości.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?