Pory, kalafiory, beczki z kapustą, torba z napisem BAG i w tle dyskretne USA. Tak jest, to oczywiście lata dziewięćdziesiąte i podstawowa instytucja tamtej dekady, czyli bazar. Konkretnie: targowisko Na Skraju w ostatnich chwilach swojej chwały.
Cały smaczek tej sceny tkwi w szczegółach. W drewnianych beczkach z kiszonymi ogórkami i kapustą. W plastikowej torbie z kolorowym napisem BAG. W przyklejonym do deseczki po lewej cenniku papierosów. I w napisie USA na drzwiach pawilonu na końcu alejki.
To wejście główne z Cynamonowej. Jaki ruch! Chociaż stróżującego psa jakoś ci wszyscy ludzie nie interesują. Śpi sobie i już. A co tu można kupić? Szanownych PT Klientów zapraszamy dalej! Czekają jeansy Cross, klocki Lego, lalki Barbie i dużo różnej konfekcji.
Te zdjęcia Adam Łowicki zrobił tuż przed likwidacją targowiska. Na kolejnej fotografii większość terenu bazaru otoczył już blaszany płot budowy. Handel jeszcze się odbywa, chociaż w mniejszej skali. Pani klientka ze zdjęcia poniżej jest chyba zadowolona. Wraca ze ślicznym bukietem i plastikową torbą Rema 1000 – kto nie pamięta, co to REMA, niech kliknie w ten link.
Zostawiamy już bazar, idziemy wzdłuż tego blaszanego płotu. Brrrummm – przekmnął polonez Caro, ale niech nas to nie rozprasza. Za płotem zaczyna się budowa Ursynowskiego Fortepianu, czyli najbardziej pechowej inwestycji Ursynowa. Kupcy z bazaru uwierzyli w zapewnienia o konieczności przeniesienia handlu plenerowo-kontenerowego na wyższy poziom lokalnego centrum handlowego.
Właściwie to budowa się zaczęła i zarazem skończyła. Na placu po targowisku wylano fundamenty i zespawano fragment szkieletu budowy, po czym wszystko zamarło. Tę historię już opisywałem tutaj.
Zakupy zrobione, możem wracać z bazaru lat ’90 do rzeczywistości 2021 roku. Nie wiem tylko, czy mamy tyle towaru, że potrzebny będzie Polonez Truck z wielką nadbudową, czy też wystarczy zadzwonić na 919 i wezwać z MPT białą Nubirę?
Fajne? A więc brać, wybierać, decydować, na kulturę nie żałować! Więcej lokalnych opowieści znajdziecie w mojej książce „Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa” dostępnej na bazarze… Elektronicznym, czyli na Allegro u mojego wydawcy. Dorzucam autograf i dedykację wedle życzenia.
Przejdź do sklepu