Bar „Krzyś” i „Kanion”, klub mieszkańca i młodzieżowy, Igloopol. I dentyści. Mnóstwo dentystów. Imielin z 1988 roku z pewnością nie jest już betonową pustynią, z której śmiano się na początku dekady. Plan wydrukowany w tygodniku „Pasmo” pozwoli nam nie zgubić się między blokami.

Wycieczkę zaczniemy trochę hardkorowo. Od Protetyki Ocznej na Dybowskiego. Przy tej samej ulicy znajdziemy antykwariat i klubik dziecięcy, po sąsiedzku – PZMot. Idąc na południe Miklaszewskiego miniemy kolejną protetykę, ale już taką zębową raczej, bo sąsiaduje ze stomatologiem. Pod numerem piątym słynna cukiernia, pod dwójką – bar Kanion. Na Marco Polo czeka klub mieszkańców oraz płyty-kasety, kupno-sprzedaż. Nie pamiętam (może ktoś pomoże?) czym było „Studio Mini” w bloku z numerem 2. Rzućmy okiem na ten plan, warto sobie go otworzyć w nowym oknie i powiększać.

Osiedle Imielin, „Pasmo” 1988

Na Hawajskiej zrobimy porządne zakupy. Handel spółdzielczy to Społem w pawilonie pod numerem 9, prywatną inicjatywę reprezentuje Konfekcja Apis, papier-zabawki i artykuły metalowe. Zanim zwiedzimy południową część osiedla, wpadniemy jeszcze na napój firmowy do baru Krzyś.

Boisko przy szkole 310 na Hawajskiej. Warto zwrócić uwagę na bramkę. Fot. Maciej Belina Brzozowski
Ulica Hawajska. 1986, fot. Maciej Belina Brzozowski

Indiry Gandhi przekraczamy przy objeździe budowy metra, niedaleko tymczasowej kaplicy kościoła Świętego Tomasza. Przy Wasilkowskiego czeka klub młodzieżowy i poradnia rehabilitacyjna. Przy Warchałowskiego – stomatolog i centralny punkt osiedla: blaszany pawilon z adresem Dereniowa 6. W nim papier, zabawki, sklep firmowy Polam z żarówkami i najważniejsza instytucja – sklep samoobsługowy Igloopolu oraz kawiarnia firmowa na piętrze. Nazywała się „Przebiśnieg”, żeby tak pozostać w tej krainie handlowego lodu.

Ulica Dereniowa, w tle Warchałowskiego. Na parkingu czekają na lato przyczepy campingowe a płot po prawej otacza budowę CZEGOŚ. Czego? Pawilonu handlowego? Załapał się jeszcze charakterystyczny niebieski drogowskaz. Nadesłał Grzegorz Tkaczyk.
Parking Przy Dereniowej. 1986, arch. Grzegorza Tkaczyka

Przechodzimy na drugą stronę Dereniowej. W blokach przy Hirszfelda aż trzy gabinety stomatologiczne, ognisko przedszkolne, mały spożywczy i kwiaciarnia. Jeżeli czegoś nie załatwimy na osiedlu, to zawsze można skoczyć do miasta, gdzie zawiezie nas pospieszny U oraz klasyczne linie 503, 504, 505. Zasadniczo więc – da się żyć!

Plan z „Pasma” pożyczył Dariusz Kalinowski. Wielkie dzięki!

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

4 KOMENTARZE

  1. Przepraszam Państwa, coś mi sie przypomina, że na Hirszfelda 18 może była, ale raczej niezbyt długo i ani razu nie odwiedziłam. Prędzej pamiętam w tym bloku usługi krawieckie, które przetrwały do lat 90-tych.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?