Podróż na Księżyc

Express Wieczorny, 27 października 1984

349

Na Księżyc startujemy z sali Domu Sztuki w październikowy piątek 1984 roku. Jeżeli komuś brak było kosmicznych pomysłów w końcówce PRL-u, to prasa z epoki zaprasza na Ursynów na imprezę „Z science fiction na ty”. Nie chodzi tu wcale o drugi etap reformy gospodarczej, tylko o prawdziwą fantastykę przez duże F, której centrum było wówczas na Ursynowie.

Na ulicy Służby Polsce pod numerem drugim mieściła się pierwsza redakcja miesięcznika „Fantastyka”. Raczej dość ciasna, skoro ledwie dwa lat po jej otwarciu w „Życiu Warszawy” zespół redakcyjny ogłasza, że szuka nowej siedziby. Może trochę bardziej przestronnej, niż piwnica w ursynowskim bloku? No ale póki co lokal jest i zespół miesięcznika tryska pomysłami. Jednym z nich jest właśnie fantastyczny weekend w Domu Sztuki.

W programie francuski film „Podróż na Księżyc”, klasyka w postaci „Gwiezdnych Wojen”, „Odysei kosmicznej”, „ET”, oraz amerykańska „Gra w wojnę”, chociaż coś mi mówi, że pod tym tytułem kryją się raczej „Gry wojenne”. Może ktoś był i pamięta ten październikowy weekend?

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?