Inżynier Karwowski się wyprężył, Maliniak przeczołgał go jak kota w wojsku a wszystkiemu z balkonu przyglądała się ekipa w roboczych waciakach i to chyba nie byli statyści, tylko zwykli robotnicy z budowy. Na przełomie 1976 i 77 roku Ursynów zagrał bowiem swoją pierwszą rolę filmową i to od razu w takim hicie!

„Czterdziestolatek” to nie tylko Dworzec Centralny i Trasa Łazienkowska. To także Koński Jar, Puszczyka i okolice. Maliniak oraz zmilitaryzowany Karwowski pojawiają się właśnie na Końskim Jarze.

Baczność, to Koński Jar

Te zdjęcia kręcono zapewne zimą 1976/77. Na następnym kadrze za inżynierem widać bloki na Służewcu a po lewej stronie – wiejski dom stojący u podnóża Kopy Cwila. Sypanej właśnie powoli Kopy przez inżyniera Cwila.

Rok 1977. Za Karwowskim teren między Kopą Cwila i Doliną Służewiecką, po lewej widać jeszcze stary wiejski dom. Za rok zniknie. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Gdzie ta kopa?

Jeszcze jedno ujęcie z tej samej sekwencji, na które pięknie się załapał klasyczny niebieski Ził. Być może to też są okolice Końskiego Jaru, a może jednak Puszczyka lub Wiolinowa? Prawda czasów nie zawsze przecież musi odpowiadać prawdzie ekranu.

Rok 1977. Z błota wyrasta Koński Jar. Albo Wiolinowa. Ale raczej jednak Koński Jar, co potwierdzą następne zdjęcia w sekwencji. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Przez błota i bezdroża

Barak budowlany – miejsce pracy inżyniera Karwowskiego – początkowo umieszczono na końcu Końskiego Jaru. Stawiałbym, że to jest miejsce, w którym stoi dziś śmietnik przy bloku KJ 10  – a ta latarnia po lewej to tkwi tam do dziś, chociaż nie świeci się od premiery „Czterdziestolatka”. Skąd ta pewność co do miejsca?

Rok 1976. Inżynier Karwowski pierwszy raz przyjeżdża na plac budowy Ursynowa, jego biurem będzie ten barak na końcu Końskiego Jaru. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Inżynier przyjeżdża na budowę

Spójrzmy na następną scenę. Inżyniera dopada zawał serca. Robotnicy pędzą mu na pomoc a w tle tego zbiegowiska mamy niewątpliwie budowę bloków przy Koncertowej. Czyli to musi być Koński Jar, nie ma wątpliwości. Zapraszam więc do środka tego polowego biura, tam czeka niespodzianka.

Rok 1977. Serce inżyniera Karwowskiego szwankuje, robotnicy pędzą na pomoc, a my spokojnie obserwujemy budowlany bałagan i rosnące bloki ulicy Koncertowej 10 i 11. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Zawał na Koncertowej

Na ścianie wisi piękny projekt kanalizacji deszczowej, na którym wprawne oko wypatrzy też zarys projektowanej obwodnicy Ursynowa – zachodni burzowiec poprowadzono pod okalającą osiedla ulicą Findera (dziś Pileckiego) sięgającą aż po Kabaty. Inżynier aż zasłabł z wrażenia.

Rok 1976. Inżynier słabo się czuje, ale to chyba nie z powodu opóźnień w budowie kanalizacji deszczowej, której plan widać na ścianie. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Słabo z kanalizacją

Na drugiej ścianie wisi bardzo ciekawy projekt. Na pierwszy rzut oka trudno stwierdzić, co to, ale już rzut drugi uzmysławia nam, że to odwrócona o 90 stopni w prawo mapa kwartału ulic Koncertowa-Symfonii. Na zielono zaznaczone szkoły 303 i 309.

Na ścianie baraku ciekawy plan - to są ulice Koncertowa i Symfonii oraz szkoły 303 i 309, ale północ na tym planie jest po prawej. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Plan na ścianie

Wychodząc na zewnątrz spotykamy Leona Niemczyka, czyli inżyniera Małkiewicza. Za nim stare akademiki przy Smyczkowej oraz początki budowy wiaduktu Doliny Służewieckiej obok Końskiego Jaru.

Rok 1976. Za inżynierem Małkiewiczem (Leon Niemczyk) buduje się wiadukt Doliny Służewieckiej przy Kopie Cwila. W tle budynki uniwersyteckie na Służewcu. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Niemczyk na budowie

W trakcie kręcenia serialu barak Karwowskiego zmienił miejsce. W scenach z roku 1977 stoi już przy ulicy Surowieckiego. Po lewej mamy koński Jar, na wprost Symfonii i Wokalną. Wiaduktu na razie nie ma, powstają dopiero jego przyczółki.

Rok 1977. Widok z bloku przy Puszczyka na ulicę Surowieckiego przy Końskim Jarze. Jeszcze nie ma wiaduktu. W oddali powoli wyrastają bloki Koncertowej, Symfonii i Wokalnej. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Wiadukt będzie

Przed barakiem spotykamy parę Karwowski-Maliniak, za nimi kiedyś powstanie pawilon handlowy i Dom Sztuki a na razie widać bloki przy Wiolinowej 10 i 12.

Rok 1977. Po roku żółto-czerwony barak zmienił miejsce, teraz stoi między Wiolinową i Końskim Jarem, obok przyszłego pawilonu handlowego. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Zmiana frontu robót

Sprzęt budowlany czeka na dalsze rozkazy. Koparka w gotowości, tylko które błoto ma przekopać, bo jest go sporo? Za koparką widzimy bloki przy Puszczyka oraz stare budynki wiejskie na Łące Olkówki.

Rok 1977. Kopara opadła na Łące Olkówki. W tle budynki przyszłej cukierni i jeszcze wówczas stojące gospodarstwo, dalej buduje się ulica Puszczyka. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Kopara ma fajrant

Dwa odcinki przeleciały nie wiedzieć kiedy, przed nami już tylko napisy końcowe. Można za nimi wypatrzyć bloki Służewa nad Dolinką i pawilon przy ulicy Batuty dziś zajęty przez Biedronkę. To też inżynieria, ale handlowa.

W tle napisów końcowych Służew nad Dolinką, pawilon przy Batuty i ulica Wałbrzyska. Kadr z serialu "Czterdziestolatek".
Widok na Służew

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?