Restauracja, Dom Książki, salon samochodowy, ZBOWiD, Dom Sztuki a nawet powiew Zachodu, czyli perfumeria Miss of Paris. Wszystko to na osiedlu Jary, którego plan w 1988 roku zamieszcza tygodnik Pasmo. Dla ówczesnych mieszkańców Ursynowa to cudowna podróż w przeszłość.
Tunel metra już w większości zasypany, plac budowy ogranicza się do stacji, podzielony wykopem Ursynów znów się zrasta. Osiedlowy tygodnik „Pasmo” rozpoczyna w 1988 roku publikację szczegółowych planów poszczególnych części Ursynowa. Na pierwszy ogień idzie ta najstarsza, czyli Jary. Czego tu nie ma! Na Końskim Jarze sklep mięsny sąsiaduje z obleganym salonem Krajowej Agencji Wydawniczej (to ta, która wydawała popularne książki oraz komiksy). Na Wiolinowej – restauracja „Ursynowska”, Dom Sztuki, PKO oraz polonijna perfumeria „Miss of Paris”. Za Megasamem autorzy planu postanowili (słusznie) wyróżnić sklep „Sindbad” oraz bazar. Na Puszczyka czeka „Pszczółka Maja”, na Pięciolinii mieści się jeszcze milicja, która w tym roku przeprowadza się do nowego komisariatu przy Janowskiego. Sąsiadować będzie z Domem Książki i piekarnią. Prywatną. W budynku Herbsta 4 działa pensjonat dla seniorów, papiernik i barek „Piast”. Zasłużeni utrwalacze władzy ludowej bez problemu trafią do ZBOWiDu na Dembowskiego. Młodszych pewnie raczej porwie modelarnia lotnicza przy Służby Polsce. I tylko z kościołem coś jest nie tak, bo na mapie pojawia się on pod wezwaniem Świętej Rodziny, chociaż zasadniczo od kilku lat jest już parafią Wniebowstąpienia Pańskiego. No nie wiem, może inni szatani byli tam czynni?
Mapka jest w niezłej jakości, otwierajcie sobie w osobnym okienku/karcie i powiększajcie. Skarb ten podrzucił Dariusz Kalinowski. Wielkie dzięki!