Nie ma lekko, ale daje radę. W końcu zawrócić autobusem miejskim na osiedlowym parkingu to nie lada sztuka, prawda? 192 na zdjęciu jedzie krótkim wozem, ale ten parking na Kabatach w swojej historii widział już zawracające przegubowce. Wszystko jak dwadzieścia lat temu.

A nawet dwadzieścia jeden. Tyle czasu minęło od likwidacji „tymczasowej” zawrotki dla autobusów na parkingu osiedlowym przy Rosoła. Aż ktoś w zarządzie transportu przypomniał sobie o tym rozwiązaniu i wróciło.

Ikarus tym razem jako 177, który w 1990 też zawracał na parkingu między Rosoła a blokami przy Dembego. I to już koniec wycieczki szlakami ursynowskiej komunikacji. Fot. Maciej Mazur.
177 na pętli parkingowej. Rekonstrukcja z roku 2014. Fot. M. Mazur

Tymczasowość z lat dziewięćdziesiątych trwała przez siedem lat. Zawracało tu 177, 508 a po jego likwidacji także 312. Tyle, że autobusy zatrzymywały się trochę bliżej, niż dziś. Proszę bardzo: fotka z epoki.

Drzwi zamknięte, bo i chętnych brak. Osiedle Kabaty, krańcowy przystanek 508 na Rosoła wzdłuż parkingów. Zwróćcie uwagę na kosz na śmiecie z epoki. Zdjęcie: Igor Tański, www.przegubowiec.com
Proszę czekać na Rosoła. 1993, fot. Igor Tański

Autobus 508 na przystanku przy Rosoła, za nim mamy płot i pole, które polem było jeszcze całkiem niedawno, aż kilka lat temu pojawił się na nim Lidl. No dobrze. Odjazd, opuszczamy parking, zwiedzimy budowę – bo przez zamknięcie ulicy pewnie tu nie zaglądacie.

Jest TOI TOI, jest przystanek, będzie ulica. Potrzeby mieszkańców Ursynowa będą zaspokojone. Fot. Maciej Mazur
Przebudowa skrzyżowania Rosoła i Wąwozowej. 2018, fot. M. Mazur

Stan zaawansowania prac na czwartkowy (17.05) wieczór wygląda właśnie tak. Jest TOI TOI, jest przystanek, są dwie jezdnie, więc wszystkie palące potrzeby mieszkańców Ursynowa są lub będą wkrótce zaspokojone. I robota pali się w rękach. Była siódma wieczorem a oni wciąż się uwijali. Tym razem więc tymczasowość będzie nieco krótsza niż siedem lat parkingowej pętli. Także jest postęp.

Ostatnie prace przed poszerzeniem ostatniego odcinka Rosoła na Kabatach. Fot. Maciej Mazur
Rosoła tuż przed poszerzeniem. 2018, fot. M. Mazur
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?