Wielka wizja Natolina

Trybuna Ludu, kwiecień 1976 i Express Wieczorny, sierpień 1976

1014

Plan jest naprawdę ambitny. Chociaż latem 1976 roku na Ursynowie nie zasiedlono jeszcze ani jednego bloku, wizja dalszych inwestycji imponuje. Czas rozpocząć projektowanie Natolina. Architekci widzą tu cztery osiedla: Wyżyny, Wolicę, Moczydło i Kabaty. Planują ogromny teren rekreacyjny i ośrodek wypoczynkowy pod Lasem Kabackim. Dodadzą też szpital pediatryczny, bo papier wszystko przecież wytrzyma. Środkiem machną linię metra a dookoła – obwodnicę, tu akurat błędnie nazwaną Aleją KEN.

Będzie siedem żłobków i dwanaście zespołów szkolnych, z których każdy będzie się właściwie składał z dwóch szkół – elementarnej i podstawowej. W centrum nowych osiedli znajdzie się miejsce na wielki pasaż handlowo-usługowy. Pasaż nie powstał nigdy, szpital pediatryczny też nie, z dwunastu szkół do 1983 roku nie zbudowano ani jednej. Ale na papierze zapowiedzi wychodzą świetnie.

Trybuna Ludu, kwiecień 1976
Trybuna Ludu, kwiecień 1976

Równie nieźle wygląda to w wizji ogólnej zaprezentowanej w tym samym roku przez „Trybunę Ludu”. – Na otwartym terenie znajdują się tu: Wzgórze Moczydłowskie, jeziorko Ptasie, dwuhektarowy lasek, zabytkowa zieleń na osi Pałacu Natolińskiego z kasztanową aleją, a tuż pod bokiem: Las Kabacki – zachwyca się planowaną inwestycją w południowej części Ursynowa organ KC PZPR.

Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?