Przedwiośnie chyba 1982 roku. Ulica Płaskowickiej widziana od strony Rosoła. Topniejący śnieg, błoto i brnący przez ten krajobraz ludzie. W tle bloki przy Kulczyńskiego i nieśmiertelne, stojące do dziś baraki na rogu Cynamonowej.

To kolejne zdjęcia z archiwum Andrzeja Kubika. Tym razem mocno historyczne. Wiecie, że widoczne po prawej stronie dwa słupy energetyczne przetrwały do dziś i stoją sobie ukryte na parkingu na tyłach salonu Fiata? Poniżej ten sam widok z pewnego oddalenia.

Zamrożone góry a za nimi wyłaniają się bloki przy Kulczyńskiego i Polaka. Widok zza Płaskowickiej. Fot. Andrzej Kubik
Bloki za górami. 1982, fot. Andrzej Kubik

Porządne buty z cholewami były wówczas podstawowym wyposażeniem każdego mieszkańca Ursynowa. Tylko one pozwalały się wybrać na przedwiosenny spacer i jeszcze jakoś go przetrwać. Można było oczywiście spacerować w gumofilcach, ale umówmy się, że nie jest to najbardziej eleganckie ani też bardzo wygodne obuwie.

Dość kosmiczny obraz końcówki zimy gdzieś na skraju Ursynowa i Wolicy. W tle chyba baza budowlana obok Rosoła. Fot. Andrzej Kubik
Roztopy na Marsie. 1982, fot. Andrzej Kubik

Pomyślałem, że gdy już skolonizujemy Marsa i lekko puszczą tamtejsze lody, to krajobraz może wyglądać podobnie. I na pewno znajdzie się w nim żelazny (choć betonowy) punkt programu, czyli wielka rura kanalizacji burzowej. Kto nigdy do takiej rury nie wlazł – ręka do góry. Dziękuję, można opuścić ręce.

Kto nigdy nie stał w takiej rurze - ręka do góry! Dziękuję, nie widzę. Ta akurat leży gdzieś w okolicach Wolicy. Fot. Andrzej Kubik
W rurze. 1982, fot. Andrzej Kubik

Spacer po okolicy kończymy na Nowoursynowskiej. Rozmarzający śnieg trzyma się wciąż we wgłębieniach między kocimi łbami. Nie jest może zbyt wygodnie, ale jednak te stuletnie kamienie pozwalają na w miarę bezpieczne przejście. Przynajmniej nie zostawimy w nich obuwia. Bo wiecie… Trzeba jeszcze wrócić przez to tytułowe skrzyżowanie teoretycznej Płaskowickiej z wciąż nie skończoną Rosoła.

Nowoursynowska, zapewne za Płaskowickiej w kierunku południowym. Piękne przedwiośnie, piękne kocie łby. Fot. Andrzej Kubik
Bruk na Nowoursynowskiej. 1982, fot. Andrzej Kubik
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?