Czterdziestolatek. Historie z Ursynowa.

Książka zwłaszcza dla czterdziestolatków. Zresztą jeden nawet ją napisał.

6291

Powiem szczerze i skromnie. Nie ma równie obszernej książki poświęconej historii Ursynowa. Książki, która opisywałaby całą dzisiejszą dzielnicę a do tego oferowałaby mnóstwo zdjęć, których nigdzie indziej nie zobaczycie. „Czterdziestolatek” to efekt dziesięciu lat pracy. Zbierania relacji, zdjęć, unikalnych planów, projektów i przenoszenia ich na wartki, felietonowy język krótkich reportaży historycznych. Tytułowych „Historii z Ursynowa”.

Niebieski Ził nie miał już sił. Deszcz lał kolejny dzień i koła radzieckiej wywrotki zatapiały się w błotnistej mazi. Co chwilę trzeba było wychodzić z szoferki, podrzucać solidną dechę pod opony i gramolić się z błota. Kierowca klął na czym świat stoi, bo cel już widział na wyciągnięcie ręki – płaski szczyt bezkształtnej góry, gdzie potężny spychacz Staliniec równał z ziemią to, co kolejne wywrotki wysypały. Ził pozbył się w końcu ładunku i zawrócił. – Ale w sumie to i tak nie jest źle – pomyślał szofer. – Mógłbym z tym błockiem wykopanym z fundamentów zasuwać aż na Radiowo, a tak to tylko rzut beretem z antenką i już jestem u Cwila. Na tej Cwilowej Kopie. Ził napracował się co niemiara, ale efekt jest imponujący. Nie da się go przeoczyć. Wita każdego przybysza przyjeżdżającego na Ursynów od strony centrum. Kopa Cwila. Co za dziwna nazwa? I skąd w ogóle się wzięła taka góra na tej równinie?
Puszczyka 5, pierwszy zasiedlany ursynowski blok. W nim wysatwa pięknych rozwiązań mieszkaniowych i biuro meldunkowe. Rok 1977. Fot. Włodzimierz Witaszewski.
Witajcie w domu

W książce podróżujemy w czasie (od 1977 do 2017 roku) i w przestrzeni. Spacer zaczynamy na Kopie Cwila budowanej pod okiem inżyniera Cwila a kończymy na Zielonym Ursynowie, jedząc kolację w Restauracji Baszta w towarzystwie Jane Fondy i Neila Armstronga. Opisałem wszystkie najciekawsze historie, jakie słyszałem od dzieciństwa. Bo autor – co za zbieg okoliczności – swoje czterdzieste urodziny obchodził razem z Ursynowem. Pokolenie urodzone w latach Gierka i wczesnego Jaruzelskiego odnajdzie tu świat swojego dzieciństwa. Trochę starsi wrócą do świata młodości. A ci młodsi zobaczą zupełnie inny świat w dobrze im znanej okolicy.

Zabawa w peerelowski sklep. Towaru brak, więc dzwonimy i pytamy, kiedy będzie. Ty zadzwonisz do zjednoczenia, a ja do komitetu. Rok 1977, osiedle Jary. Fot. Grażyna Rutowska/NAC
Pobawimy się w sklep

Książka ma 225 stron. Tyle historii zebrało się przez te czterdzieści lat. Jest też twarda okładka, bo takie wydarzenia muszą przecież mieć solidne ramy.

Autor: Maciej Mazur

Wydawnictwo Myśliński, Warszawa 2017

Przejdź do sklepu

 

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?