Ktoś dla żartu przestawił tabliczkę? Nie, wszystko gra. Jest rok 1968 i Wiolinowa dochodzi nad samą dolinę Potoku Służewieckiego. Krzyżuje się w tym miejscu z ulicą Tarniny Drugą, a zasadniczo to obie te ulice mają raczej charakter polnych dróg. Załóżcie dobre buty, idziemy na wycieczkę.

Na początek zejdziemy nieco bardziej w dolinę rzeczki, której wówczas (chyba) jeszcze nie nazywano Smródką. Dziś uregulowany ciek wodny zasuwa prosto, wówczas malowniczo meandrował wśród pól Doliny Służewieckiej.

Potok Służewiecki wije się wzdłuż pól. Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko.
Zakola Smródki. 1968, zdjęcie z arch. rodziny Pytko

Z miastem te piękne tereny łączyły dwa szlaki – wyłożona kostką Puławska i brukowana Nowoursynowska, którą od 1948 roku kursował na Ursynów autobus 104. Właśnie jedzie przez Wolicę i podskakując na kocich łbach mija skrzyżowanie z Cynamonową. Ale kurzy  pędząc w stronę Dworca Południowego!

Jedyny autobus łączący Ursynów z miastem przemierza kocie łby Nowoursynowskiej i zaraz minie wylot ulicy Cynamonowej. Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko.
104 na Nowoursynowskiej. 1968, zdjęcie z arch. rodziny Pytko

Kurz opadł, spaliny się rozwiały. Spójrzmy z tego rogu w drugą stronę. To jest właśnie Cynamonowa a tam, w tle powstają budynki kampusu SGGW. Chyba to właśnie one, bo co innego w tej skali mogło wówczas (przypomnę: rok mamy 1968) powstawać w tej okolicy?

Ulica Cynamonowa odchodząca od Nowoursynowskiej. Hen, za polami, powstają zabudowania kampusu SGGW. Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko.
Cynamonowa i SGGW. 1968, zdjęcie z arch. rodziny Pytko

Weźmy głęboki wdech, poczujmy ten zapach rozsypanej tuż za polną dróżką kapusty i pomyślmy, jak to kiedyś wyglądało. No dobrze. Proszę wycieczki, zwijamy się do domu. Ale skoro ten Ikarus linii 104 nam uciekł, to w czasy pandemii AD 2020 wrócimy furą – podstawowym środkiem transportu na południe od Smródki.

Rok 1968. Skrzyżowanie Nowursynowskiej i Cynamonowej. Zdjęcie ze zbiorów rodziny Pytko.
Fura na Cynamonowej. 1968, zdjęcie z arch. rodziny Pytko

Zdjęcia (tytułowe też) oczywiście pochodzą z archiwum Rodziny Pytko. Dla lepszej orientacji dorzucę może dwie strony z planu Warszawy z 1970 roku.

Służewiec jeszcze w sporej części jako wieś Zagościniec z ogródkami działkowymi między Aleją Lotników i Wilanowską. Służew nad Dolinką i północy Ursynów to po prostu wciąż wioska. Plan Warszawy PPWK, 1970
Służewiec i Ursynów Północny, 1970
Mapa Ursynowa. Nazwy ulic i osiedli brzmią znajomo, ale to nie żadne ulice, tylko polne drogi i nie żadne osiedla, tylko skupiska chałup. Plan Warszawy PPWK, 1970
Ursynów, 1970

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?