Poszukamy sobie łąki. Tej małej, od której nazwę wzięła natolińska uliczka. Niezłą kandydatkę mamy już na zdjęciu tytułowym. To rok 1992. Chłopaki idą do Lasu Kabackiego. Wyszli z Alei Kasztanowej i właśnie przecinają łąkę. Nawet całkiem sporą.

Zdjęcie z wycieczki nadesłał Przemek Stępień. Za chłopakami widać budowany dopiero dom z adresem Małej Łąki 2, na rogu Przy Bażantarni i Stryjeńskich. Patrzymy od strony wylotu Kasztanowej, a więc tak z grubsza to na zachód a nie na południe. Na zdjęciu niżej jesteśmy już jakieś sześć lat później, też patrzymy na zachód. I co widzimy? Pole, łąkę. Nie widzimy bloku Pax, bo ten dopiero dorobił się ogrodzenia.

Ostatnie spojrzenie z Małej Łąki na Las Kabacki. Wkrótce widok całkowicie zasłoni moloch spółdzielni Pax na ogrodzonej działce przy Stryjeńskich. Zdjęcie: Krzysztof Lewandowski.
Zanim nastanie Pax. 1998 lub ’99, fot. Krzysztof Lewandowski

Widok jest z bloku przy Małej Łąki na Stryjeńskich. Po prawej mamy ruiny stajni folwarcznej. Jest też piękny Trabant. Nie załapał się biedak na miejsce na ogrodzonym parkingu społecznie strzeżonym – klasyce lat dziewięćdziesiątych. A skoro o klasyce. Spójrzmy niżej.

Na budowie kościoła pw. Ofiarowania Pańskiego widać już wieżę, a na parkingu przy Małej Łąki widać wspaniały przegląd motoryzacji epoki transformacji. Jest nawet Zastawa. Zdjęcie: Krzysztof Lewandowski.
Mała Łąka i kościół. 1999, fot. Krzysztof Lewandowski

Na osiedlowym parkingu stoi klasycznie zielona Nubira, ale załapała się też jedna Zastawa! Koniec dygresji motoryzacyjnej, przechodzimy do sedna: skąd ta łąka i dlaczego jest mała? Pewnej wiedzy nie mam, mam za to dwa domysły. Pierwszy: nazwa pochodzi od tatrzańskiej Doliny Małej Łąki. Tak podaje WarszaWikia i powołuje się na źródło naukowe. Niby może być, ale najbliższe zgrupowanie tatrzańskich ulic mamy w Grabowie, wśród osiedla segmentów między Puławską i Taneczną. Skoro tam jest  Giewont, Kondracka i Goryczkowa, to dlaczego Małą Łąkę wywiało aż tu, na Natolin?

Widok z Małej Łąki na Belgradzką i dom nr 52, w którym kiedyś był Pewex. Ale zimą 1998 roku to już historia. Zdjęcie nadesłał Krzysztof Lewandowski.
Natolin, Małej Łąki i Belgradzka. 1998, fot. Krzysztof Lewandowski

Bardziej skłaniam się ku innej teorii. Że chodzi tu po prostu o łączkę. Niewielką łąkę między sadami i polami, które jeszcze w 1978 były dominującym elementem miejscowego krajobrazu. Mam takie zdjęcie z majówki projektantów Ursynowa na Natolinie w 1978 roku właśnie. Kto wie, może właśnie idą naszą małą łąką?

Wycieczka projektantów Ursynowa na pola Natolina. W tle widoczny Las Kabacki. Fot. Włodzimierz Witaszewski
Na łące. Natolin 1978, fot. Włodzimierz Witaszewski

Pasowałoby to do koncepcji z połowy lat siedemdziesiątych głoszącej, że ulice Ursynowa powinny mieć niebanalne nazwy. Jest Koński Jar, miał być też Kozi Jar, miała być Klonowego Liścia, to dlaczego nie Mała Łąka? Bardzo ładna nazwa.

Smętny kawałek rury przypomina, że kiedyś to była sąsiedzka myjnia samochodowa. A nawet trzy takie myjnie na trzech parkingach przy Małej Łąki. Ktoś może korzystał? Albo wie kiedy to działało? Fot. Maciej Mazur.
Myjnia nieczynna. 2015, fot. Maciej Mazur

Zanim się pożegnamy, jeszcze mały szczególik na zdjęciu powyżej. Kawałek rurki wystającej z parkingu. Wiecie, co to jest? To było stanowisko do mycia pojazdów. Jest odpływ, był kran z wodą. Taki osiedlowy Karcher do obejrzenia na kilku parkingach przy ulicy Małej Łąki. Bardzo fajne rozwiązanie. A w tle stoi nasz bohater – blok z numerem 2, na zdjęciu tytułowym dopiero go stawiali. Żegnamy się ciepło, wiosennym widoczkiem z jesieni 1996 roku.

Warto zwrócić uwagę na datownik - autor tego zdjęcia z Małej Łąki po latach też nie jest pewien, czy rzeczywiście o tak późnej porze roku mogło być tak zielono.
Niewiarygodnie ciepła jesień na Małej Łąki
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?