Szeleszczący ortalionowy dres i cichobiegi do kompletu. Niby taka zwykła podwórkowa scenka, a ile wspomnień! Rok mamy 1991, to jest chodnik przed blokiem przy ZWM 14. Przaśność PRL-u jest już tylko świeżym wspomnieniem, mamy nowe czasy. Kiep ten, kto wówczas nie miał choć jednego dresu w szafie.

Szkoła tenisa Tie Break na Placu Wielkiej Przygody na razie chyba w powijakach - sądząc po asfaltowym korcie i stanie siatki. Ale chęci nie brakuje. Nad. Marta Szczepłek.
Wielki Szlem

Na podwórko, do szkoły, po domu, na działkę. Starsi także doceniali go jako idealny ubiór do rozróby. W tej wersji mamy zwykły ortalion, ale każdy dorastający w latach dziewięćdziesiątych przecież pamięta, że równie popularne (a może nawet bardziej) były dresy z kreszu, utrzymane w dosyć odważnej kolorystyce przywodzącej na myśl paletę atramentów do drukarki CMYK: Cyan, Magenta, Yellow.

Skoro mamy już dres godny nowych czasów, trzeba też znaleźć odpowiednią rozrywkę. Podwórkowa piłka tak już nie kręci, teraz gra się w tenisa. Otwarto właśnie Tie Break, ursynowską szkołę tenisową. Na razie uczą na asfalcie i ze sznurkową siateczką, ale talenty szlifuje się przecież w trudnych warunkach. Na deser jeszcze wizyta na skręcikarku, czyli przerażającej zabawce z Placu Wielkiej Przygody. A to wszystko na zdjęciach z archiwum Marty Szczepłek – wielkie dzięki, łezka się nam w oku zakręciła.

Początki szkoły Tie Break na Placu Wielkiej Przygody. Za "kortami" jeszcze błyszczące w miarę nową żółcią i bielą domy przy Zamiany, oraz ośrodek zdrowia, na który za cztery lata gangsterzy zrobią skok stulecia. Nad. Marta Szczepłek.
Przygoda z tenisem
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?