Karta okresnostiej Warszawy, 1836-1860. Mapa okolic Warszawy z archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego - daty według opisu WIG. Nadesłał Michał Duraj.
Plan Warszawy, 1836-1860

Nazywa się to „Karta okresnostiej Warszawy”, a pochodzi z lat 1836-1860. Tak przynajmniej opisuje to archiwum Wojskowego Instytutu Geograficznego. Mapa jest pisana cyrylicą, więc dla nieobytych z tym alfabetem legenda po polsku:

Orientacja mapy jest nieco inna niż zwykle. Na górze mamy zachód, po prawej – północ. Kręta linia pośrodku dzieląca mapę w poprzek to skarpa. Nad nią mamy więc po kolei, patrząc od prawej do lewej: Królikarnię, Szopy Polskie i Służew, od którego biegnie dobrze widoczna Nowoursynowska, przy której położone są: Roskosz, Wolica i Natolin z kwadratowym terenem parku zamykający mapę od lewej.  Od parku w górę biegnie obsadzona drzewami Aleja Kasztanowa (tak, tak – ta sama) kończąca się na Folwarku Moczydło.

Znalazł i nadesłał Michał Duraj.

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

2 KOMENTARZE

  1. Orientacja opiera się na głównej rzece – to podstawowy szlak transportowy do zwartej zabudowy miasta.
    Tak było klasycznie do unifikacji odwzorowań w końcówce XIX wieku.

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?