Po siedmiu latach meandrowania, krążenia i zwiedzania Stegien (a wcześniej też Górnego Mokotowa) linia 195 wreszcie wraca na prostą, dawną trasę. Z Ursynowa prościutko Sikorskiego na Trakt Królewski i do Centrum.

W sumie dziwne, że aż tyle zajęło aby zrozumieć, że kto drogi prostuje ten na Stegnach nocuje. No dobra, żart. Na Stegny i na Sadybę od soboty (8 lutego) dojedziemy – jak zawsze – linią 185, a do Łazienek i na Plac Trzech Krzyży – po staremu 195, które nawet ma już szanse w wyścigu z 503, bo temu ostatniemu przybywa przystanek na żądanie przy Nowoursynowskiej.

195 Aleją KEN (w tle Koncertowa) objeżdża remontowane skrzyżowanie przy Jastrzębowskiego, ale kiedyś to przecież była jego stała trasa. Fot. Piotr Nodzykowski, phototrans.eu
195 przy stacji Ursynów. 1995, fot. Piotr Nodzykowski, phototrans.eu

Zdjęcie powyżej pochodzi sprzed ćwierćwiecza. 195 przy Koncertowej. Wtedy jeszcze woził tłumy a na przystanku funkcjonował kiosk i kwiaciarnia. Kiosk z reklamą papierosów Prince już od dawna jest nieczynny a w kwiaciarni kwitnie ostatnio chyba jakiś cichy interes. Widziałem takie migające OPEN, ale może to fatamorgana? Tłumy w 195 też byłyby dziś chyba fatamorganą. Przez ten zawijas przez Stegny było to – łagodnie mówiąc – dość mało konkurencyjne połączenie w drodze na Aleje Ujazdowskie.

Autobus 195 jedzie z Placu Zwycięstwa na Ursynów Północny. Przystanek na Herbsta róg Romera. Kadr z filmu "Skupisko", reż. J. Gębski (WFDiF)
195 na Herbsta. Kadr z filmu „Skupisko”, rok 1981

A wiecie, że 195 to najdłużej nieprzerwanie kursująca ursynowska linia autobusowa? Powyższy kadr pochodzi z nakręconego w 1981 roku filmu „Skupisko”. Od połowy lat osiemdziesiątych była to też jedna z dosłownie najdłuższych warszawskich linii. Łączyła Ursynów Południowy z Młocinami. Po drodze mijała atrakcje turystyczne Traktu Królewskiego, wiadukt nad Dworcem Gdańskim, Plac Wilsona (wówczas jeszcze Komuny), Merkurego na Żoliborzu, giełdę na Wolumenie i po ponad godzinie jazdy dojeżdżała przed Hutę. Kiedy otwierano to połączenie „Express Wieczorny” nie mógł się nachwalić.

"Express Wieczorny" z z 1 czerwca 1979 chwali MZK za nową linię 195 i świetny tabor ją obsługujący.
Brawo MZK! EW, 1 czerwca 1979

Dla ursynowskiej młodzieży z lat ’80 i ’90 autobus 195 to codzienna droga do podstawówki na Sielcach, do liceum Dobiszewskiego czy Cervantesa a później oczywiście na studia. O matko, ile ja razy uczyłem się do kolosów jadąc w porannym korku na zajęcia na UW! Na Uniwersytet już nim dziś nie dojedziemy, ale na randkę w Łazienkach jak najbardziej. Po cichu więc wyznam: kocham 195!

Autobus 195 w barwach świeżo powołanych MZA (następcy MZK) w drodze do Huty pokonuje ulicę Ciszewskiego. W tle trwa budowa gustownego pawilonu. Zdjęcie: Przemysław Figura, www.przegubowiec.com
195 na Ciszewskiego. 1994, fot. Przemysław Figura, www.przegubowiec.com
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?