Kiedy ten plan ukazywał się w księgarniach, na ursynowskie pola wjeżdżały już pierwsze ekipy budowlane. Za chwilę po narysowanych tu ulicach pozostanie tylko wspomnienie w postaci nazw nadawanych nowym uliczkom między blokami, które staną tu w ciągu trzech lat.

Wycinek planu PPWK z 1974 roku pokazujący jeszcze wiejskie ulice Ursynowa. Nazwy niby podobne, ale to koniec podobieństw. Źródło: trasbus.com
Plan wiejskiego Ursynowa, 1974

To fragment wielkoformatowego, rozkładanego planu Warszawy PPWK z 1974 roku. Plan pokazuje Warszawę, więc Ursynowowi nie poświęcono zbyt wiele miejsca. Rozciągających się tu pól nie zaliczano raczej do obszarów miejskich, co już wkrótce miało się zmienić i to bardzo szybko. Mapa jest ostatnim kartograficznym zapisem układu ulic ursynowskiej wsi. Spójrzmy więc. Widzimy niebieską kreskę Smródki a po obu jej stronach ulicę Tarniny jeden i Tarniny dwa. Północna Tarnina funkcjonuje do dziś. Po stronie Służewa nad Dolinką mamy stare gospodarstwo i powieszoną kilka lat temu tabliczkę z nazwą tej pradawnej ulicy.

Północny brzeg Smródki, sielski krajobraz przy lokalnej arterii, czyli ulicy Tarniny. Zdjęcie ze zbiorów Rodziny Pytko.
1967, ulica Tarniny i Smródka

Co dalej? Od Puławskiej odchodzi nam Beli Bartoka. Też w tym fragmencie istnieje do dziś, między Kopą Cwila i parkiem po zlikwidowanych ogródkach działkowych. Odchodząca od Bartoka Barwna to dzisiejsza Zaolziańska, Surowieckiego i ostaniec Barwnej, czyli kawałeczek przy Czerwoniaku. Inne nazwy tutejszych ulic – Koncertowa, Wokalna, Wiolinowa, Symfonii, Pięciolinii, Zamiany – brzmią znajomo, prawda? Z szacunku dla lokalnego dziedzictwa wykorzystano je przy nazywaniu nowych ulic między ursynowskimi blokami. Swoją drogą, po służewskiej stronie Smródki mamy podobną sytuację: znajome uliczki wciąż jeszcze w wiejskim krajobrazie.

Plan Warszawy PPWK z 1974 roku (udostępniony przez serwis trasbus.com) kryje też wiele niespodzianek w wymiarze ogólnomiejskim. Zachęcam do przestudiowania poniższych plansz pokazujących inne dzielnice Warszawy.

Plan PPWK z 1974 roku: Żoliborz, Praga Północ, Żerań. I Wisłostrada w budowie. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Żoliborz i Bródno
Plan PPWK z 1974 roku: Siekierki, puste pole pod osiedle na Gocławiu. Tramwaj do Wilanowa już zlikwidowany. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Praga Południe i Czerniaków
Plan PPWK z 1974 roku: Wilanów i Stegny w budowie. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Stegny i Wilanów
Plan PPWK z 1974 roku: Wola i Śródmieście. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Wola i Śródmieście
Plan PPWK z 1974 roku: Ochota, Mokotów i fragmencik Ursynowa. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Ochota i Włochy
Plan PPWK z 1974 roku: Ochota i Wola. Źródło: trasbus.com
Plan Warszawy 1974, Ochota i Wola

 

Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?