Jazz Na Skraju, rok 1983, plenerowa scena przed klubem młodzieżowym Max na Szolc-Rogozińskiego. Tyle możemy wyczytać z tych zdjęć. Co to była za impreza? Jednorazowa czy cykliczna? A może wpisała się w większy festyn? Ktoś może pamięta?

Zacznijmy od samego klubu Max, który wówczas był centralnym i jedynym punktem kulturalnym w tej części Ursynowa. – Na ścianach dywany, na podłodze materace, siermiężne meble strugane przez jakiegoś drwala. Na finezję nie było środków – opisuje ten klub w swojej książce „Bloki w Słońcu” Lidia Pańków.

Korowód dziecięcy podczas koncertu w klubie Max na Szolc-Rogozińskiego. Fot. Andrzej Kubik
Jazz na Skraju. 1983, Fot. Andrzej Kubik

Wspomina, że kierownikiem był trzydziestoletni wówczas Michał Olszański. Tak, ten Michał Olszański – późniejszy dziennikarz Trójki i TVP2. Może to on zorganizował ten koncert latem 1983 roku? Musiało być to spore wydarzenie, bo przyszło – jak widać – pół osiedla. Nic zresztą dziwnego. Grający zespół to dobrze znana miłośnikom jazzu grupa Vistula River Brass Band.

Klub Max, gra zespół jazzowy. Szolc-Rogozińskiego. Fot. Andrzej Kubik
Muzyczna scena klubu Max. 1983, Fot. Andrzej Kubik

Na tej samej rolce zdjęć Andrzeja Kubika znajduje się też to – plakat z Pszczółką Mają i Guciem zachęcającym do robienia sobie zdjęć. Stoi przed laskiem pod górką na Szolc-Rogozińskiego. Główna bohaterka jest tak samo ubrana, więc i ten jazz i ten Gucio to chyba była jedna impreza.

Maja była główną bohaterką dziecięcych wyobrażeń. Festyn osiedlowy na Szolc-Rogozińskiego. Fot. Andrzej Kubik
Zdjęcie z Mają. 1983, fot. Andrzej Kubik

Tu z kolei widać, że festyn wcale nie był taki mały. Pomiędzy blokami Szolc-Rogozińskiego stanęły kramy, namioty i stoiska. Było w czym wybierać.

Festyn osiedlowy przy Szolc-Rogozińskiego. Fot. Andrzej Kubik
Festyn Na Skraju. 1983, fot. Andrzej Kubik

W ramach atrakcji można było się przejechać bryczką po okolicy. Sądząc po minach uczestniczek, impreza była świetna. A na koniec oczywiście – cały ten jazz w klubie Max. Szolc-Rogozińskiego 8. Pamiętacie?

Dziewczyny na osiedlowym festynie bawią się doskonale. Może przejadą się tą bryczką za nimi? Fot. Andrzej Kubik
Dziewczyny się bawią. 1983, fot. Andrzej Kubik
Maciej Mazur
Rówieśnik Ursynowa (1977) i autor trzech książek o historii dzielnicy. Zawodowo reporter Faktów TVN i autor programu Ranking Mazura w TVN24.

1 KOMENTARZ

Skomentujesz? Wiesz może coś więcej? A może autor się pomylił?